رنگ پلی اورتان
07
مه

تفاوت و مزایا و معایب رنگ پلی اورتان ایرانی و خارجی

رنگ پلی اوتان برای تکمیل کابینت بادوام و شیک: یک رنگ پلی اورتان (رنگ PU) یک روکش سخت و بسیار مقاوم است که در پوشش صنعتی و معماری برای کارهای فلزی ، بتونی ، چوب و سایر بسترها استفاده می شود. که به صورت یک پلیمر ترکیبی از رزین پلیول و یک ماده سفت کننده ایزوسیانات در آن استفاده می شود.

در اصل ، یک پوشش رنگ پلی اوتان یک پلاستیک مایع است که برای تشکیل رنگ روی یک بستر خشک می شود. خواص پلی اورتان را می توان با انواع ایزوسیانات ها و پلیول ها که در ساخت آن استفاده می شود ، دستکاری کرد و بنابراین می توان آن را متناسب با طیف گسترده ای از پروژه ها اصلاح واستفاده کرد. رنگ پلی اورتان دوام ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، آب ، سایش و دما و همچنین جذابیت را برای کابینت شما به وجود می آورد.

مواد پلی اوتان معمولاً به عنوان رنگ و لاک برای تکمیل رنگ و مقاومت کابینت ها و برای محافظت چوب ساخته می شوند. این استفاده منجر به یک پوشش سخت ، مقاوم در برابر سایش و دوام می شود که برای کفپوش های چوبی و کابینت بسیار محبوب است ، اما از نظر برخی برای تکمیل مقاومت وسایل چوبی یا سایر قطعات دقیق مشکل یا نامناسب است. 

نسبت به لاکهای روغنی یا پوسته ای، لاک و رنگ پلی اوتان یک رنگ سخت تر را تشکیل می دهد که در صورت قرار گرفتن در معرض گرما یا شوک، از ورقه ورقه شدن جلوگیری می کند و باعث از بین رفتن ترک های سفید می شود. این اتفاق روی چوبهای نرمتر مانند کاج بیشتر می شود. این نیز تا حدودی به دلیل نفوذ کمتر پلی اورتان به چوب است. لاک پلی اورتان ممکن است براق نباشد و دارای روغنهای خشک کننده مانند روغن کتان باشد.

در این مقاله ما مزایای یک پوشش پلی اوتان و همچنین کاربردها و صنایعی که به آن متکی هستند را بیان می کنیم. همچنین انواع مختلفی از رنگ پلی اوتان را بررسی می کنیم و بهترین کاربرد آنها چیست.

چرا یک رنگ پلی اورتان (پوشش PU)

از خصوصیات فیزیکی رنگ پلی اورتان، می تواند تا حد زیادی در انتخاب اجزای پایه تأثیر گذارد ، با فرمولاسیون های مختلف باعث تقویت خصوصیات خاصی نسبت به رنگ های دیگر می شود. این تطبیق پذیری یکی از نقاط قوت اصلی رنگ PU خارجی است، به این معنی که می تواند برای هر تعداد ابزار و وسیله ای که میخواهید رنگ کنید و به منظور هدف قرار گیرد. برخی از نقاط قوت دیگر آن عبارتند از:

رنگ پلی اورتان

خشک کردن سریع و کاربرد آسان: رنگ پلی اورتان در خشک شدن سریع است، برای همین با خرابی و ضررهای کمتری همراه است. مانند اپوکسی کاربرد آن آسان است، اما پلی اورتان زمان خشک شدن و قابل استفاده بودنش سریعتر نسبت به اپوکسی می باشد.

مقاومت در برابر آب و هوا و پایداری اشعه ماوراء بنفش: رنگ پلی اورتان می تواند در برابر محیط های سخت ، از زیرزمین تا مکان های مرطوب مقاومت کند، همچنین در هنگام تابش اشعه ماوراء بنفش و داشتن پایداری حرارتی در طیف وسیعی از دما، پایدار است.

مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی: مقاومت در برابر آب، بخار، رطوبت و بیشتر مواد شیمیایی بدان معنی است که پلی اورتان یک سد ضد آب است و از خوردگی کابینت و چوب جلوگیری می کند.

دوام طولانی و بالا:هنگامی که این رنگ استفاده می شود، پلی اورتان یک سطح سخت و بادوام تشکیل می دهد که از ساییدگی مکانیکی، لکه ها و خراش محافظت می کند.

براق ، نیمه براق یا ساتن؟

هر کدام از این سه مدل را دوست دارید انتخاب کنید. هیچ تفاوتی در دوام و کیفیت آن ها وجود ندارد. فقط به یاد داشته باشید که هرچه براق تر باشد ، بیشتر نقایص زیرین و هرگونه سایش و خوردگی در آینده را نشان می دهد.

اطلاعات بیشتر: coating.co.uk