درب‌‌های کابینت آشپزخانه
16
ژانویه

با نسل جدید درب های کابینت آشپزخانه مدرن آشنا شوید

آشپزخانه درمیان فضاهای خانه مهم ترین قسمت مخصوص برای خانم ها می باشد زیرا وقت زیادی را در آن می گذرانند پس باید در انتخاب دکوراسیون آشپزخانه توجه بسیاری نمود تا محیطی مطبوع و دلنشین در آشپزخانه ایجاد کرد. بخش عمده ای از عناصر آشپزخانه را کابینت ها فرا گرفته است که در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند. درب های جلوی کابینت یا پروفیل های درب کابینت در طرح های متفاوت ، بافت ها و مواد مختلف ساخته شده اند درب های کابینت چند  سبک وجود دارد ممکن است در همه جا دیده اما هرگز تاکنون متوجه آن نشده باشید. در این جا محبوب ترین سبک درب‌‌های کابینت آشپزخانه را توضیح خواهیم داد:

 

درب های تخت

این درب ها اغلب با استفاده از پوشش های چوبی ساخته شده است که معمولا ۱۹ میلی متر ضخامت دارند و از تخته خرده چوب و لبه های موجود در سه سبک مختلف مطابق با PVC ، آلومینیوم جامع ، فولاد ضد زنگ ساخته شده است. لازم به ذکر است که انواع لمینت آنها نیز ساخته می شود. این درب‌‌های کابینت آشپزخانه خانه های مدرن و معاصر مناسب هستند. این درب ها صاف و ساده اند، برای تمیز کردن آسان  و سبکی مقرون به صرفه است. سبک کابینت های تخت با دستگیره و هم بدون دستگیره تولید می‌شوند که بدون دستگیره به عنوان یک فرصت برای نشان دادن سبک شخصی خود است.

 

 

درب کابینت های سبک  شیکر(Shaker)

به خاطر سادگی و ظرافت آنها ، کابینت های سبک شیکر از یک فرقه مذهبی به نام شیکر ها نام گذاری شده است. هنگامی که  حرفی از کابینت های آشپزخانه زده میشود کابینت های شیکر را می توان با طراحی پنج قطعه شناخت.

یک قطعه ازچوب به عنوان پشت کابینت و چهار ورق کوچک تر که مرز بین لبه بیرونی را تشکیل می‌دهند. این نوع کابینت با الهام از طراحی مینیمالیستی ساخته شده است و امروزه کاربرد زیادی در بازار دارند.این نوع درب ها به دلیل داشتن زیبایی و انعطاف پذیری بالا در میان مردم مورد توجه واقع شده است.

 

 

درب های حرارتی کابینت آشپزخانه

یکی از گزینه های مناسب برای طراحی آشپزخانه می باشد. درب های ساخته شده مطابق با لبه های جلو و عقب هستند و در بیش از ۲۰ نوع با امکان تطبیق لبه ۲میلی متر pvc،لبه آلومینیوم و یا فولاد ضد زنگ در دسترس است. ساخت درب های آشپزخانه که به صورت حرارتی ارائه می دهند ، ظاهری مدرن دارند و در میان مشتریان بسیار محبوب هستند. لطفاً توجه داشته باشید که کیفیت این درب های حرارتی بسیار بالاتر از آنچه که شما به صورت سنتی در بازار مشاهده می کنید تولید می شود. تکنولوژی پیشرفته، این درب های حرارتی را بسیار زیبا و مقرون به صرفه می سازد.

 

درب های کابینت ترموفویل (Thermofoil)

این نوع درب‌‌های کابینت آشپزخانه تضمین شده است که به سادگی بهترین است که با استفاده از به روز ترین تکنیک ها ساخته شده است که علاوه بر کیفیت بالا از ارزانترین دربهای کابینت است.جنس این درب ها از MDF که دارای روکش پلاستیکی می باشد.محدوده رنگ و طرحهای این درب ها تحت فرآیند تغییر مداوم است که بر اساس تقاضای بازار در حال حاضر در دسترس است.

از ویژگی های این درب ها می توان به مقاوم بودن در برابر ترک خوردن و تراشیدن، یکنواختی رنگ در سراسر آن، پایین بودن مقاومت در برابر گرما اشاره کرد.

 

 

کابینت های بیدبورد (Bead board)

این نوع کابینت ها با داشتن لبه و منحنی هایی روی درب های آن مناسب ترین حالت برای سبک آشپزخانه های قدیمی است، اگر خانه ای با پنجره های شیشه ای رنگ آمیزی شده داشته باشید این کابینت‌ها درست برای خانه شما مناسب خواهد بود. این نوع  کابینت ها  معمولا سفیدرنگ هستند و این درب ها ظاهری کلاسیک به کابینت ها می دهند، هرچند که به خاطر داشته باشید که این سبک کابینت آشپزخانه -در حالی که کاملا غیر ممکن است- جذابیت بیشتری نسبت به گزینه های دیگرمی دهند.

این نوع درب ها به دلیل داشتن لبه و منحنی ها تمیز کردن را مشکل می‌کند که این مسئله را می‌توان ایراد این نوع درب ها دانست.

 

 

کابینت ها با درب های لغزنده(Sliding)

اگرشما یک آشپزخانه جمع‌ و جوری دارید در نظر بگیرید که آیا درب های کشویی کابینت به عنوان بخشی از طراحی آشپزخانه شما  کار خواهند کرد ؟! بسته به مواد و رنگ انتخاب شده این سبک به زیبایی کار می کند و کاربرد آن در آشپزخانه هایی با فضای کوچک بیشتراست زیرا  این نوع درب ها هنگام باز شدن فضایی را اشغال نمی کند.

 

 

کابینت هایی به سبک میراثی(Heritage)

این نوع کابینت ها به کابینت های شیکر خیلی نزدیک است با این تفاوت که در این نوع درب کابینت توسط پنل مرکزی طراحی شده و با چوب های پیچیده تر و دقیق تر مشخص می گردد.

 

 

درب های کابینت آکریلیک

درب های آکریلیک دارای سطح براقی هستند که در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است همه ی درب ها و پنل ها تحت کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که هیچ موجی در سطح وجود ندارد.این درب ها با استفاده از یک ورق آکریلیک رنگی(معمولا با ضخامت یک میلی متر) تولید می شود. درب هایی با روکش چوبی با تطبیق روکش در جلو، عقب و لبه تولید می شود.

این نوع بهترین درب های چوبی روکش دار می باشد. چندین سبک از درب های موجود با دستگیره های آلومینیومی وجود دارد. اغلب هنگام طراحی این آشپزخانه ها از دو رنگ مجزا استفاده می کنند. رنگ روشن در بالای کابینت و تیره تر در پایین کابینت می باشد. این درب های کابینت توسط تولیدکنندگان کابینت های آشپزخانه با کیفیت بالا ارائه شده است.

 

 

کابینت هایی با درب های شیشه ای

چرا ظروف چینی ،سرامیک و ظروف کریستال خود را در جایی نگه داری می کنید که از دیدها پنهان باشد وقتی که شما می توانید آن را با افتخار بر روی صفحه نمایش در یک کابینت شیشه ای بگذارید. کابینت های شیشه ای یک راه عالی برای افزودن علاقه به آشپزخانه شماست.مزایای این کابینت ها این است که به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به جستجو، مواردی را که نیاز دارید پیدا کنید. نصب این درب ها برای آشپزخانه کوچک مناسب است زیرا شیشه ، فضای آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهد.

از معایب این نوع درب ها می توان به بالا بودن قیمت، کثیف شدن سریع درب ها به علت شیشه بودن اشاره کرد. انواع شیشه های مورد استفاده در این نوع کابینت ها شیشه مات، تزِیینی، رنگی خیره‌ کننده در ۲۲۰ رنگ است.

 

 

درب هایی در چارچوب تعبیه شده(Inset)

اگر درب در داخل چهارچوب تعبیه شود ، آن درب را inset می نامند که با قاب و پنل طراحی شده اند که به سخت افزار مناسب نیاز دارد.این نوع کابینت ها انعطاف پذیری زیادی در ساخت آن وجود دارند و می توانند گزینه ای پرهزینه در طراحی آشپزخانه باشند. با کابینت های کاملا مقرون به صرفه موجود ، به ندرت کابینت های آشپزخانه inset را می بینید ، مگر اینکه در یک خانه لوکس یا املاک بزرگ باشد.

مبلمان اغلب با درب های inset ساخته می شوند. کابینت ها معمولا با درب های روکش دار(پوششی) ساخته می شوند که گسترده تر از درب هایی است که در داخل چارچوب قرار دارد.

 

 

درب های هیدرولیکی

یکی از مدرن ترین درب‌‌های کابینت آشپزخانه می باشد. که  با استفاده از پیستون های هیدرولیکی در بازکردن درب ها استفاده می‌شود. طراحی این نوع درب ها به گونه ای است که در هنگام بسته شدن درب ها به آرامی و بدون کوبیده شدن همراه است. در انتخاب کابینت هایی با درب هیدرولیکی باید بیشتر دقت کرد زیرا اگر لولاهای کابینت هماهنگ نباشند یا شل شوند ، ممکن است درب ها به درستی بسته نشوند یا ممکن است ناهموار باشند.

از ویژگی های درب های هیدرولیکی باز شدن آسان درب های کابینت آشپزخانه، مناسب برای بالا کشیدن پنل های درب کابینت، موادی با کیفیت در ساخت و تولید درب های هیدرولیکی ، عمر طولانی و بادوام بودن آن اشاره نمود.

 

 

با انواع درب‌‌های کابینت آشپزخانه آشنا شدیم اولین گزینه برای خرید کابینت انتخاب کابینت از موارد بالا می باشند که برای مشاهده بیشتر کابینت های آشپزخانه مدرن به این صفحه مراجعه کنید. اگر هیچ کدام از موارد را نپسندیدید گزینه بعدی شما سفارش و طراحی کابینت بر طبق سلیقه خود آنچه که در ذهن دارید می باشند که در این حالت آشپزخانه خاص و منحصر به فردی رادارید.

دسته بندی درب‌‌های کابینت آشپزخانه بر اساس نوع باز شدن درب ها نیز به ۶ حالت تقسیم می شود:

1) درب کابینت رولی

درب ها  به سمت بالا و به طور کامل باز می شود ودر صورت تمایل می توانید از فضای کمی ازاین فضا استفاده نمایید و تا نیمه آن را بالا بکشید.

2) درب کابینت آکاردئونی

این درب داخل قلابی جمع می شود وپس از اینکه آن را باز می نمایید به نظر ناپدید می گردد. و در این نوع دسترسی کامل به همه ی  لوازم داخل کابینت را دارید.

3) درب کابینت جکی

این درب‌‌های کابینت آشپزخانه به طور کامل به سمت بالا به طور عمود قرار می‌گیرد و آن ها را می توان در خانه های اطراف خودتان مشاهده نمایید.

4) درب کابینت کشویی

درب های کشویی برای مخفی کردن لوازم استفاده می شود و وفضایی را نیز زیاد اشغال نمی‌کند. این درب های کابینت نسبت به سایرین از قیمت کمتری برخوردار است.

5) درب کابینت بالا جهنده

در این نوع، درب‌‌های کابینت آشپزخانه از کمترین فضای ممکن استفاده خواهد کرد و درآن طراحی هوشمندانه به کار رفته است.

6) درب کابینت کنار بازشو

درب معمولی که کنار باز می شود

هدف همه ی درب ها معلوم نبودن لوازم که از دید پنهان باشد و داخل با کسی قرار بگیرد تا بسته شود.

 

ملاحظات در برنامه ریزی درب های کابینت

از آنجایی که برای طراحی و ساخت کابینت های آشپزخانه از کارگر در دوره ی ساخت استفاده می شود، دسترسی به درب‌‌های کابینت آشپزخانه باید از دیدگاه زنان بلند و همینطور زنان کوتاه قد مورد توجه قرار گیرد. این دو ملاحظات برای برنامه ریزی کابینت های دیوار شناخته شده است.

هر آشپزخانه ای با سبک و سلیقه ی خاصی طراحی شده است در نتیجه از مدل های خاصی برای درب های کابینت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

قبل از نصب کابینت ها باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. علامت گذاری جایی که اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و غیره قرار گرفته است.
 2. بیشترین و کمترین مقدار را در کف آشپزخانه اندازه گیری کنید. و ببینید که چگونه تغییرات در سطح کف که در آن کابینت ها قرار می گیرد، بسیار متفاوت است.
 3. کابینت ها را روی زمین تنظیم کنید، همان گونه که قصد دارید آن ها را نصب کنید بعدا خواهید دید که چگونه پنل های پرکننده باید در گوشه ها، پنجره ها و غیره قرار بگیرند.
 4. قبل از شروع نصب کابینت ها، بررسی کنید که مشتری چه نوع قابی را انتخاب کرده است
 5. هنگام تهیه پنل های پرکننده و … از نوار در جلو استفاده کنید تا از ریزه کاری جلوگیری شود.
 6. گوشه های پایه، اتصالات سقف، میله ها و نوارها را تنظیم کنید.
 7. قبل از اینکه برق کار و لوله کش شروع به کار خود کند موقعیت پریزهای برق و آب را چک کنید.

برای فضاسازی بهتر کابینت ها در آشپزخانه این مقاله را مطالعه نمایید.

 

اتصالات آشپزخانه

فریم ها و درب‌‌های کابینت آشپزخانه

کابینت به طور کلی از تخته خرده چوب ملامین ساخته شده است. لایه ملامین سخت است و تمیز کردن آن بسیار آسان است در صورتی که در برابر مواد شیمیایی مختلف بسیار مقاوم می باشد.

برای تمیز کردن ، مواردی را که توصیه می‌کنیم به شرح زیر است:

 • با یک پارچه مرطوب و صابون آنها را شستشو دهید.البته از مایع شستشوی کنسانتره نیز می توانید استفاده کنید.
 • اگرسطح بسیار کثیف باشد، مخلوطی از یک قسمت استون و سه قطعه روغنی متیل می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • هرگز از مواد تمیز کننده حاوی آمونیاک ، و یا پودر فولاد یا مشابه آن ها استفاده نکنید زیرا اثر ساینده دارند.
 • همیشه با آب تمیز شستشو دهید و سپس آن را خشک نمایید.
 • کتری یا قوری را به گونه‌ای قرار ندهید که بخار افزایش یابد و به کابینت های زیرین یا درب ها سرایت نماید.

 

درب‌‌های کابینت آشپزخانه رنگ شده ، فویل شده و یا از ملامین هایی ساخته شده

 • آنها را با مواد تمیز کننده خانگی ملایم تمیز کنید.
 • از پارچه ای که با تمیز کننده ، تمیز شده است استفاده کنید.
 • با یک پارچه مرطوب شده با آب فقط آن را پاک نمایید.
 • هرگز از عوامل حاوی آمونیاک ، پشم فولادی یا مشابه آن که اثر ساینده دارند برای تمیز کردن استفاده نکنید.
 • بنزین می‌تواند برای حذف لکه های سخت استفاده شود.
 • به یاد داشته باشید که همیشه زیر سینک کابینت و لبه ها و همچنین درب های هر طرف از پنجره را نیز پاک کنید.