تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی
16
آوریل

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ ها چه تاثیری در دکوراسیون داخلی می گذارد؟ رنگ ها منشاء انتقال احساس هستند و در علم روانشناسی ثابت شده است که رنگ ها علاوه بر اینکه بر روح و روان انسان ها تاثیر می گذارد بلکه هوش افراد را نیز تقویت می کند. در پیرامون ما این رنگ ها هستند که معنا و مفهومی به اشیاء می دهند و زیباترشان می کنند.

ترکیب زیبای رنگ ها تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی دارد. چرا که هر رنگ تاثیر روانی خاصی بر روی افراد می گذارد. در طراحی دکوراسیون داخلی، انتخاب رنگ سقف، دیوارها و وسایل خانه بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که هر رنگ روی افراد مختلف ویژگی های متفاوتی از خود نشلن می دهد. اگر چه همواره انسان ها نسبت به رنگ ها واکنش می دهند اما اثرگذاری آن روی انسان ها مهم است.

رنگ فضای خانه و دکوراسیون آن بر زندگی ما روزانه اثر دارد و می تواند افکار و حالات ما را تحت تاثیر قرار دهد. این اثرات به عوامل زیادی از جمله سن، جنس، قومیت و آب و هوا بستگی دارد. انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی برای اکثر افراد یکی از دشوارترین کارها می باشد.

پس با توجه به اینکه رنگ ها تاثیر زیادی بر خود ما دارند در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی وقت بیشتری گذاشته و جدای سلیقه ی شخصی به روانشناسی رنگ ها نیز توجه کنیم. به همین دلیل پیشنهاد می کنم اگر اطلاعات خود را در مورد رنگ و تاثیرات آن کامل کنید، دیگر نباید در مورد انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی نگران باشید. با گروه صنعتی فیت و تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی با رنگ زرد

از رنگ زرد در جاهای نختلفی از خانه می توان استفاده کرد. به طور مثال تاثیر رنگ زرد در آشپزخانه اشتها برانگیز است یا درفضاهای دیگر شادی آور و الهام بخش است. این رنگ برای اتاق خواب و استراحت زیاد مناسب نیست. چرا که تحریک ذهنی ایجاد می کند و هیجان آور است. در اتاق خواب باید از رنگ هایی که آرام و آسوده بخش هستند استفاده شود.

دکوراسیون داخلی با رنگ زرد

رنگ زرد نشانگر شادی، هیجان، امید، اشتها، رفاه و تعهد است. رنگ زرد به دلیل درخشندگی آن در فضای دکوراسیون داخلی جلب توجه می کند و همینطور باعث تقویت حافظه می گردد.

با اینکه رنگ زرد شاد است اما آمار نشان می دهد که افراد در فضاهای زرد رنگ کنترل خود را از دست می دهند. به طور کلی رنگ زرد احساس ناامیدی و خشم را در افراد بیشتر می کند و استفاده ی افراطی از این رنگ احساسات را متاثر از خود کرده و جو را تحریک می کند. از نظر درمانی نیز رنگ زرد برای پاک سازی بدن و تحریک اعصاب است.

استفاده از طیف های کم رنگ مانند لیمویی حس شادابی و سرزندگی ایجاد می کند اما طیف های پررنگ مانند زرد قناری حس گرم و صمیمی در فضای دکوراسیون به وجود می آورد. پس بهتر است از ترکیب رنگ زرد با طوسی خاکستری یا آبی استفاده کنید و فضای خود را زیباتر سازید.

دکوراسیون داخلی با رنگ آبی

رنگ آبی، رنگ آرامش بخش، تسکین دهنده و صلح آمیز است و از بهترین رنگ ها در دکوراسیون داخلی محسوب می شود که تاثیر زیادی روی ذهن انسان دارد. این رنگ بیشتر در حمام، دستشویی و اتاق خواب مناسب است. آبی در گروه رنگ های سرد قرار دارد.

اگر شما از رنگ آبی در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده می کنید، برای تکمیل این رنگ بهتر است رنگ های گرمی مانند زرد، سفید و صورتی  به کار ببرید تا تعادل در فضای خانه ایجاد شود.

دکوراسیون داخلی با رنگ آبی

رنگ آبی محیطی متعادل و آرام بخش را فراهم می کند. استفاده افراطی از این رنگ اثرات خوبی بر ذهن ما نمیگذارد. افسردگی، کاهش فشارخون و کاهش میزان تنفس از نشانه های استفاده از این  رنگ است.

آبی بهترین رنگ رنگ در اتاق خواب است اما سعی کنید از آبی روشن و ملایم در اتاق استفاده کنید چرا که طیف های رنگی آبی روشن مانند نیلی، آسمانی سردتر و دور از دسترس هستند اما طیف های رنگی آبی تیره اثرات پویاتر و پرتحرک تری دارند. تحقیقات نشان می دهد که رنگ آبی توانایی و انرژی کارمندان و ورزشکاران را افزایش می دهد به همین دلیل از این رنگ در دفتر کار نیز استفاده می کنند.

دکوراسیون داخلی با رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگی پر انرژی، دارای شور وعشق، قدرتمند، درخشان و خیره کننده که هیچ وقت نیروی خود را از دست نمی دهد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این رنگ هیجان را در افراد بر می انگیزاند و سرعت واکنش ها را افزایش می دهد.

استفاده از رنگ قرمز در پاییز شما را گرم می کند و می تواند حس انرژی و هیجان را در محیط منتشر کند. رنگ قرمز روشن حس جنب و جوش را به شما منتقل می کند، در حالی قرمز آتشین و تیره ذهن را بیشتر درگیر می کند.

دکوراسیون داخلی با رنگ قرمز

اگر رنگ قرمز رنگ اصلی دکوراسیون منزل باشد بایستی از رنگ هایی با تناژ ملایم و سرد نیز در کنار آن ها استفاده شود تا حس تعادل را در فضا ایجاد کند. به طور مثال ترکیب رنگ سفید با قرمز برای تعدیل حرارت مناسب می باشد و به فضای شما جلوه بیشتری خواهد داد.

رنگ قرمز از قدیمی ترین رنگ ها بوده است که در سنت های فرهنگی نیز ریشه دارد. این رنگ روشنی است که کاربردهای بسیاری در مد لباس و دکوراسیون خانه دارد. قرمز باعث افزایش تحرک و شادی در اتاق پذیرایی می شود.

کاغذ دیواری قرمز رنگ

دیوارهایی با رنگ قرمز در هر جایی که باشد خیره کننده و با انرژی است و توجه را به سمت خودش می کشاند. لوازم قرمز رنگ چه یک گلدان کوچک روی مبل باشد و چه مبلی قرمز، در هر دو حالت رنگ جذاب و پر انرژی به حساب می آید.

رنگ قرمز با وجود اینکه رنگ تند و افراطی است اما طرفداران بسیاری دارد و هیچ گونه نگرانی بابت آن ندارند و به راحتی می توانند در دکوراسیون داخلی استفاده کنند. کاغذ دیواری با این رنگ حس خاص و جسورانه ای به فضای شما خواهد داد.

نورپردازی قرمز در فضای خانه

 استفاده از چراغ های توکار، محیط خانه را زیبا و خوشایند می کند و قسمت های خانه کاربردهای عالی دارند. یکی از مهم ترین فضاهای خانه که باید آرامش را در آن ایجاد کرد، اتاق خواب است. با نورپردازی رنگ قرمز و رنگ های ملایم دیگر فضای آن را برای استراحت آماده سازید تا از کسل کنندگی اتاق خواب نیز کم شود.

دکوراسیون داخلی با رنگ سبز

سبز نماد زندگی، تولد و آرامش است. رنگ سبز رابطه نزدیکی با طبیعت دارد و همین حس یک رنگی با طبیعت را در فضای خانه  ایجاد می کند و به زندگی امید می بخشد. رنگ سبز جزو رنگ های سرد و خنثی محسوب می شود و بسیار آرامش بخش است.

کاربرد این رنگ در فضای خانه بسیار فوق العاده است و با اکثر رنگ ها ترکیب می شود و دکوراسیون داخلی شیک و بی نظیری به شما می دهد. رنگ سبز از آن دسته رنگ های پرطرفدار است که توجه بیشتر طراحان را به خود جلب می کند.

دکوراسیون داخلی با رنگ سبز

در بسیاری از منازل از دکوراسیون داخلی سبز در اتاق خواب و اتاق پذیرایی خود استفاده می کنند زیرا این رنگ علاوه بر اینکه آرامش خاصی به خانه شما می دهد، باعث از بین رفتن یکنواختی در فضای خانه خواهد شد. اگر شما تمایل ندارید که از رنگ سبز در محیط خانه خود استفاده کنید، از گل و گیاه به جای آن نیز می توان استفاده نمود.

پیشنهاد ما این است که رنگ سفید بهترین رنگ مکمل برای رنگ سبز است و از این ترکیب می توانید در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کنید. بعد از رنگ سفید، طوسی نیز مکمل مناسبی برای این رنگ می باشد که تقریبا با هر رنگی سازگار است.

همان طور که می دانید طوسی رنگ سرد و ملایمی است و اگر با سبز روشن نیز ترکیب شود محیط را بی روح نشان می دهد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که با رنگ گرمی مانند زرد ست خانه را متعادل سازید.

تاثیرات رنگ سبز بر دکوراسیون داخلی منزل و رفتار افراد

رنگ سبز را به راحتی می توانید با هر رنگی ترکیب کنید و به هیچ مشکلی بر نخورید.

استفاده از رنگ سبز در اتاق خواب دیرتر دلتان را می زند و همیشه به شما آرامش می دهد.

استفاده از رنگ سبز در محل کار، باعث می شود در قرار های کاری رقیب تجاری یا مشتری خود را مجذوب سلیقه خود کنید. به طور مثال تنها با گذاشتن یک مبل سبز منحصر به فرد در اتاق.

مطالعات نشان داده است که این رنگ در خانه های آفتاب گیر بسیار مناسب است و ترکیب آفتاب و رنگ سبز، طبیعت را در دکوراسیون داخلی زنده می کند.

رنگ سبز به بهبود التهابات مفاصل کمک می کند.

رنگ سبز حس توازن و تناسب را در افراد برانگیخته می کند.

برای کسانی که از بیماری افسرگی رنج می برند، رنگ سبز توصیه می شود.

با این رنگ در اتاق های مطالعه، سرعت درس خواندن در دانش آموزان را افزایش می دهید.

بر طبق عقیده ی کارشناسان تناژ رنگ سبز خلاقیت را بیشتر می کند و انسان ها حتی با مشاهده ی کمی از این رنگ در کارهای نوآورانه بسیار خلاق عمل می کنند.

دکوراسیون داخلی با رنگ سفید

رنگ سفید نشان دهنده ی خلوص و پاکیزگی است و همواره آرامش بخش است. اما به دلیل اینکه این رنگ از دسته ی رنگ های سرد و خنثی می باشد بهتر است با رنگ های گرم ترکیب شود که در فضای خانه به چشم آید. رنگ سفید صدفی، سفید گچی و سفید ساده از رنگ های پر کابرد طیف رنگی سفید در دکوراسیون داخلی به حساب می آید.

سفید رنگی است که با آن همیشه می توان خانه را شاداب نگه داشت و هیچ زمانی از مد نمی رود. برای زیباتر شدن دکوراسیون خانه می توانید از کفپوش رنگ تیره تر استفاده کنید و یا با مبل هایی رنگ روشن و تیره به دکوراسیون داخلی خود جلوه ی بیشتری دهید.

رنگ سفید برای خانه هایی که دارای فضای کوچک تری هستند توصیه می شود زیرا این رنگ محیط را بزرگ و دلبازتر نشان می دهد.

ایده های روح بخشیدن به دکوراسیون داخلی سفید

  • از گل و گیاهان مختلف در فضای خانه استفاده کنید. زیرا هم زیبا هستند و هم به دکوراسیون منزل جان می بخشند.
  • رنگ کردن یکی از دیوارهای منزل به روح بخشیدن به دکوراسیون سفید کمک می کند. شما می توانید با کمترین هزینه دکوراسیون منزل خود را از سرد و بی انرژی بودن در بیاورید و آن را جذاب سازید.
  • مبل های رنگ روشن نیز می تواند بسیار موثر باشد و آن ها را با فرش منزل خود ست کنید تا شیک تر به نظر برسد.
  • از پرده های رنگ روشن به جای سفید نیز می توانید استفاده کنید.
  • جزئیات رنگی را وارد منزلتان کنید و از لوازم کوچک مانند کوسن، تابلو و لوازم تزئینی بیشتر در دکوراسیون داخلی استفاده نمایید.

دکوراسیون داخلی با رنگ بنفش

رنگ بنفش از آن دسته رنگ های شگفت انگیزی است  که هر بیننده ای به آن جذب می شود. بنفش رنگ الهام بخشی است که اکثرا دختر خانم ها در اتاق های خود استفاده می کنند. بنفش از نگاه طراحان داخلی یکی از محبوب ترین رنگ ها به شمار می رود و رنگ شاد و بارزی شناخته می شود که استفاده از آن می تواند تاثیر خوبی در زیبایی دکوراسیون بگذارد.

دکوراسیون داخلی با رنگ بنفش

شاید در نگاه اول به کارگیری این رنگ در فضای دکوراسیون داخلی دشوار به نظر برسد اما اگر بدانید این رنگ را می توان با چه رنگ هایی ست کرد مطمئن باشید عاشق این رنگ خواهید شد.

اگر شیک بودن دکوراسیون منزل برایتان مهم است پس می بایستی آن را با رنگ سفید ترکیب کنید. علاوه بر اتاق خواب از این ترکیب نیز در اتاق پذیرایی و دکوراسیون آشپزخانه نیز می توان استفاده کرد.

اگر می خواهید فضایی منحصر به فرد و خاص داشته باشید. با ترکیب رنگ قهوه ای و بنفش می توانید فضای خارق العاده ای ایجاد کنید. به طور مثال با مبلمانی به رنگ قهوه ای، دیوارهای سفید و پرده های بنفش دکور خاص و اشرافی القا می شود.