کابینت کلاسیک
29
ژوئن

درباره کابینت کلاسیک و نحوه استفاده از آن در اکثر آشپزخانه های مدرن

کابینت کلاسیک و دکوراسیون آشپزخانه های مدرن و امروزی در عین سادگی زیبا هستند. دکوراسیون های طراحی و اجرا شده توسط طراحان فرانسوی را که می بینید به این اصل پی می برید. اکثر دکوراسیون های داخلی طراحی شده در کشورهای اروپایی سادگی و استفاده بهینه از فضا را در خود نشان می دهند.

کابینت کلاسیک همیشه یکی از کابینت های پرطرفدار بوده است و مدلهای مختلف آن مثل کابینت کلاسیک ممبران و کابینت کلاسیک چوبی، بین مردم ازمحبوبیت و جذابیت خاصی برخوردار می باشد. تا به حال فکر کرده اید که کابینت کلاسیک چیست و چرا به آن کلاسیک می گویند؟ یک کابینت باید چه اِلمان هایی داشته باشد تا به  آن کلاسیک بگوییم؟

«کلاسیک» به طور کلی در مقابل «مدرن» استفاده می شود. این موضوع در مورد دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه نیزصدق می کند. با اینکه این دو سبک از هنر، در تقابل باهم نیستند اما تفاوت هایی بنیادی نیز با یکدیگر دارند و می شود که آن ها را باهم مقایسه کرد.

البته با وجود تفاوت های مشخص، گاهی در بعضی موارد نمی توان مرز مشخصی برای این دو نوع کابینت قرار دهیم و کابینت مورد نظر ممکن است مشخصه های هر دو نوع را داشته باشد.

پیشینه ی سبک کلاسیک در هنر

قبل از اینکه بخواهیم کابینت کلاسیک رو بررسی کنیم ابتدا باید سبک کلاسیک را معرفی کنیم که مبدأ و منشاء آن دقیقا کجاست؟ سبک کلاسیک یک جنبش هنری مربوط به قرن هفدهم در اروپا است که منشاء آن به یونان و روم باستان می رسد. منشاء این لغت به معنی درجه اول بوده و برای نویسندگانی استفاده می شد که نوشته های آنان در کلاس درس تدریس شده است! طور کلی اثر کلاسیک اثری است که اکثریت افراد به آن علاقه دارند و از آن به عنوان یک اثر نمونه یاد میکند.

آثار کلاسیک در تمامی رشته های هنری از جمله دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه وجود دارد و تداعی کننده ی احساسات نوستالژیک برای ما است.

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک چیست؟

کابینت کلاسیک، دنباله ی هنر طراحی داخلی کلاسیک است، بنابراین ویژگی اصلی هنر کلاسیک یعنی نوستالژی بودن آن را با خود به همراه دارد. در آشپزخانه ی کلاسیک، کابینت ممبران کلاسیک دیده می شود. این دو متریال قابلیت ایجاد طرح و نقش های مختلف ساده و پیچیده را بر روی خود دارند. طرح هایی که از مشخصه های دیگر این سبک از کابینت هاست.

کابینت کلاسیک آشپزخانه عموماً دارای طرح های ساده نبوده و نقش و نگار های زیادی دارد. برای مثال پاخورها و تاجهای پرنقش و یا درب های دارای معرق و منبت و درب هایی که سطح بالشی شکل و منحنی دارند از مشخصه های طرح های کلاسیک کابینت است.

این کابینت اجزایی مانند تاج دارد که در کابینت های مدرن به چشم نمی آید. همچنین سرستون های منبت کاری شده و قاب های زیبا از دیگر ویژگی های کابینت های کلاسیک است. بعلاوه که قیمت کابینت کلاسیک به دلیل نقش و نگارها و متریال سازنده، خیلی بالا است.

یکی از مواردی که در کابینت های کلاسیک آشپزخانه به چشم میخوره، وجود بوفه هایی با درب شیشه ای در این سبکه. در این بوفه ها که حالت ویترینی دارن، ظروف و وسایل دکوری کلاسیک قرار گرفته و نمایش داده می شن.

کابینت کلاسیک

یکی دیگر از ویژگی های شاخص کابینت های کلاسیک اینه که اجزا به صورت قرینه هستن. کلاً طراحی این کابینت ها براساس قرینگی صورت میگیره و ما کمتر میتونیم جاهایی رو پیدا کنیم که قرینه نیستن.

همانطور که گفتیم، کابینت های کلاسیک عموماً از جنس چوب یا ممبران بوده یا دارای طرح چوب هستن. کابینت کلاسیک سفید دراین سبک از کابینت ها، خیلی پرکاربرده. علاوه بر رنگ سفید، رنگ های کرم، مرواریدی، قهوه ای، گردویی، خاکستری و به طور کلی رنگ های سنگین در کابینت های کلاسیک جدید پرکاربرده و معمولاً رنگ هایی مانند قرمز، زرد، نارنجی و این دسته از رنگ ها کمتر به کار میرن.

کابینت رومی، نوستالژی باستانی کلاسیک

یکی از جذابترین مدل های کابینت کلاسیک، مدل کابینت رومی است که میتونه خونه شما رو به یک قصر با شکوه تبدیل کنه. برای دیدن مدل های کامل این نوع از کابینت کلاسیک، میتونید مطلب کابینت رومی رو مطالعه کنید.

مدل های کابینت کلاسیک سفید

در اینجا باهم چند مدل کابینت کلاسیک سفید ممبران و چوب رو می بینیم و بررسی می کنیم. به این دلیل کابینت کلاسیک سفید رو جدا کردیم که این رنگ کاربرد زیادی در سبک کلاسیک داره و بیشتر از رنگ های دیگه استفاده میشه.

کابینت کلاسیک

تفاوت کابینت کلاسیک با کابینت مدرن

کابینت مدرن دارای سطحی براق با لبه های صاف است و از متریال هایی نظیر پلی گلاس, پی وی سی, چوب, هایگلاس و … در ساخت آن استفاده می شود اما کابینت کلاسیک یک کابینت تمام چوب است. تمیز نمودن کابینت مدرن به راحتی و با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب انجام می شود اما تمیز کردن کابینت کلاسیک به دلیل حکاکی های روی آن کمی مشکل است. سادگی و بی آلایشی از بارزترین خصوصیات کابینت های مدرن است. این کابینت ها در رنگ های متفاوت ساخته می شوند و با انواع سلیقه ها همخوانی دارد. در مقابل کابینت کلاسیک تداعی کننده سبک روستیک است و از رایج ترین رنگ هایی که در طراحی آن استفاه می شوند می توان به رنگ سفید و قهوه ای اشاره نمود. کابینت مدرن مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده و اسیدی دارد و در برابر نم و رطوبت پوسته پوسته نمی شود اما کابینت تمام چوب در صورت جذب آب و رطوبت متورم شده و پوسته می کند و در مقابل مواد اسیدی مقاومت ناچیزی دارد. طول عمر کابینت مدرن نسبت به کابینت کلاسیک بالاتر است. علاوه بر آن کابینت های کلاسیک نیاز به نگهداری و مراقبت دارند اما کابینت های مدرن به دلیل کیفیت بالا و ضد آب بودن نیاز چندانی به اینکار ندارند.