سرنوشت کابینت آشپزخانه در تحریم های اقتصادی
17
فوریه

سرنوشت بازار کابینت آشپزخانه در دوران تحریم های اقتصادی

صنعت کابینت آشپزخانه و وسایل چوبی هم مانند دیگر صنایع کشور در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد. رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان وسایل چوبی اعتقاد دارند که وضعیت بازار تنها مختص لوازم چوبی و کابینت ها نیز تمام تولید کننده های سراسر کشور همین حالت حاکم است.

 کاینت آشپزخانه کالای مصرفی است و مردم می‌توانند در این مدت خودشان را مدیریت و کمتر این محصول را تهیه کنند. تولید ملی در آستانه رهایی از مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی است در این شرایط انتظار می رود که تولیدکننده و مصرف کننده با همراهی هم با پیشرفت کمی و کیفی محصولات ملی را هموار سازند.

از مصرف‌کنندگان انتظار داریم که شرایط سختی که از تحریم های ظالمانه صنعت ایران به وجود آمده را درک کنند تا با حمایت از تولید ملی به بهبود شرایط اقتصادی کمک نمایند. فقط در این حالت است که می توانند به رشد کشور کمک کنند.

 

وضعیت صنعت چوب  و محصولات آن _ کابینت آشپزخانه 

صنعت چوب، صنعتی گسترده است که در حال حاضر بالای  ۵۰ هزار کارگاه تولیدی در ایران فعالیت می کنند که بر خلاف اینکه صادرات مصنوعات و وسایل چوبی در کشور وجود دارد پتانسیل زیادی در ایران چشمگیر نیست. اما به طور مثال با توجه به آمار صورت گرفته واردات مبلمان ۵ برابر صادرات آن است.

 بر اساس آخرین آمار گزارش داده شده میزان واردات مصنوعات و وسایل چوبی کشورهای حوزه خلیج فارس بالای ۵۰۰ میلیون دلار می‌باشند. این نشان دهنده بازار بزرگ وسایل و لوازم چوبی از جمله کابینت آشپزخانه، مبلمان، صندلی اداری و… در جهان است در این صورت اگر کشوری قادر به پیوند زدن به این بازار باشد منبع بزرگی از درآمد را از آن خود نموده است.

 بر اساس آخرین آمار گزارش داده شده میزان واردات مصنوعات و وسایل چوبی کشورهای حوزه خلیج فارس بالای ۵۰۰ میلیون دلار می‌باشند. این نشان دهنده بازار بزرگ وسایل و لوازم چوبی از جمله کابینت آشپزخانه، مبلمان، صندلی اداری و… در جهان است در این صورت اگر کشوری قادر به پیوند زدن به این بازار باشد منبع بزرگی از درآمد را از آن خود نموده است.

 

 مشکلاتی که ممکن است در تولید و صادرات لوازم چوبی باشند

  1.  کیفیت نامناسب محصولات چوبی
  2.  تامین مواد اولیه با کیفیت و قیمت بالا
  3.       آگاهی نداشتن از بازارهای هدف
  4.       عدم آموزش به کارگران صنایع چوبی
  5.       وجود رقبا
  6.       فرسودگی ماشین آلات

 

جهش قیمت در محصولات چوبی _ کابینت آشپزخانه

 در حال حاضر با وجود تحریم‌های اقتصادی مواد اولیه برای ساخت مبلمان و… دشوار شده است در این صنعت با کمبود مواد اولیه رو هستیم که قیمت مواد اولیه در بازار تقریبا  ۶۵ درصد رشد داشته است و به همین دلیل قیمت محصولات بین ۳۰ تا  ۶۵ درصد افزایش داشته است. 

 امروزه به دلیل کمبود یراق آلات، ام دی اف و … تولید کنندگان از اینکه تا چند ماه آینده مواد اولیه ای برای تولید در صنعت چوبی وجود نداشته باشند بسیار نگران هستند. با توجه به اینکه مواد اولیه در بازار ایران در حال تمام شدن است  بعضی نیز یا اجناس را نمی فروشند یا مواد اولیه را بسیار گران کردند و منتظرند تا وضعیت بازار به ثبات برسد و قیمت اجناس مشخص شود تا وسایل خود را بفروشند. 

در بخش کابینت آشپزخانه، با کمبود مواد شیمیایی برای رنگ، آبکاری، کمبود چوب و … مواجه هستند و به جرات می توان گفت علاوه بر افزایش محصولات و دامن زدن به رکود اقتصادی فعالان این حوزه طی ۵ سال گذشته تاکنون بدترین شرایط خود را تجربه کرده‌اند.

 همانطور که گفته شد شاهد افزایش ۳۰ تا  ۶۵ درصدی محصولات وسایل چوبی هستید که در سال ۱۳۹۶ بازار محصولات نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است و از سال ۱۳۹۷ تا امسال  ۲۵ درصد زیاد شده است که با توجه به کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی صنعت چوب مشخص نیست که از این به بعد چه سرنوشتی در انتظار این صنعت چوب خواهد بود.

تولیدکنندگان و صنعتگران می‌گویند کاهش قیمت ها باید بر اساس چهارچوب های اقتصادی شکل گیرد اما در این شرایط عوامل بسیاری بر قیمت محصولات تاثیر گذاشته است از جمله بالا بودن قیمت مواد اولیه، بالا رفتن دستمزدها و سود تسهیلات بانکی و… که همین باعث شده که امکان کاهش قیمت نداشته باشیم.

در حالت کلی صنعت چوب یکی از صنایع سود آور به حساب می آید. هر متر از کابینت آشپزخانه و محصولات چوبی با یک فرمول محاسبه می‌شود و قیمت های متفاوتی دارند.

سرنوشت کابینت آشپزخانه در دوران تحریم های اقتصادی

 

صنعت مربوط به کابینت آشپزخانه

برای ورود به این صنعت نیاز به زحمت و تلاش و همچنین طراحی و هنر هستند به طوری که برای ورود به این کار شما باید به اندازه کافی یک مهندس دقیق باشید و همچنین طراحی جذاب و هنری خلق کنید. به هر میزان که خوش سلیقه و کار با کیفیت دقیق ارائه دهید مشتریان بیشتری خواهید داشت.

درآمد و مهارت لازم برای کابینت سازی

 اولین سوالی که هر کسی در مورد یک شغل خواهد پرسید سرمایه و سود آن است. اگر قصد دارید کارگاهی برای تولید کابینت آشپزخانه و دیگر محصولات چوبی تولید کنید به سه وسیله‌ای که تقریبا هزینه بالایی دارند نیاز دارید. خرید یا اجاره یک محیطی برای کارگاه، دستگاه برش، دستگاه نوار لبه چسبان. 

البته در کنار این وسایل نیز ابزار دیگری برای کارگاه نیز نیاز دارید. اگر از ابتدا این کار را شروع کنید و مهارتی ندارید می توانید در کلاس های فنی و حرفه ای شرکت کنید. البته تجربه نشان داده است که شاگردی کردن لازمه این کار است.

 

آینده رو به رشد محصولات صنایع چوبی مانند کابینت آشپزخانه

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایران در این زمینه، خاطرنشان کرد درچند سال اخیر صنعت چوب به دلیل تحریم‌ها، برگزار نکردن نمایشگاه ها، رضایت نداشتن بعضی از اعضای اتحادیه، اختلاف برخی از اتحادیه‌ها، چانه زنی با گمرک، وجود حضور فعال در اتاق بازرگانی، ارتباطات با دانشگاه ها و سازمان فنی و حرفه ای همه این موارد موجب توسعه و رشد فعالیت های اتحادیه گردیده است که در این زمان فراز و نشیب‌های رخ داده است. 

اتحادیه قصد دارد که کارگروه های تخصصی برای اعضای اتحادیه راه اندازی کنند که حدودا ۱۳ رشته تخصصی دارد. مانند مبلمان مدرن، میز و صندلی،  کابینت، مبلمان اداری، مبلمان کلاسیک، ماشین آلات و … است.

 همچنین برای بالا بردن سطح علمی و عملی و ارتقای آنها  کلاس هایی برگزار خواهد کرد. در شرایط کنونی مواردی چون تاثیرات انتخابات در سال جدید، حل نشدن تحریم‌ها و تهدیدات رئیس جمهور آمریکا تهدیدی برای شرایط اقتصادی ایران است که اتحادیه باید، در جهت رفع این مشکل و موانع راه حل هایی اتخاذ کند تا صنعت کمتر دچار بحران شود.

 هر سال چند کشور به عنوان هدف شناسایی شده و طی مذاکره با آن کشورهای خارجی، اقدام به تاسیس یک شعبه با نام خانه ایرانی خواهیم کرد که محصولات ایرانی را در کشورهای دیگر به نمایش بگذاریم. در بخش صادرات وضعیت کشور در حال پیشرفت است و اتحادیه ها باید با هم همکاری کنند و دولت تسهیلات لازم را ایجاد کند تا اوضاع روز به روز بهبود پیدا کند.