ایده های کاربردی در دکوراسیون آشپزخانه
09
فوریه

ایده های کاربردی برای دکوراسیون آشپزخانه

اگر مایل هستید به دنبال جدیدترین ایده های دکوراسیون آشپزخانه بروید اما هیچ وقت بودجه ای برای بازسازی آشپزخانه خود ندارید راهنمایی‌های سریع و آسان برای دکوراسیون آشپزخانه رادر اینجا می توانید یاد بگیرید.

نوع دکوراسیون آشپزخانه یکی از دغدغه‌های دکوراتورها است که هم باید بر طبق اصول دکوراسیون رفتار کند و هم سلیقه مشتری را در نظر بگیرند. شما بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می گذرانید و در آن غذا نیز می خورید. به دلیل تغذیه جسمی و روحی خودتان، آشپزخانه مهمترین مکان در خانه است. به یاد داشته باشید که دکوراسیون آشپزخانه نباید شلوغ باشد، چرا که هیچ چیز نباید حواس شما را در حین غذا خوردن پرت کند.

وسایل آشپزخانه را تمیز و مرتب نگه دارید، چون مرتب بودن دکوراسیون آشپزخانه نه تنها باعث آرامش آشپز می شود بلکه به او انرژی خواهد داد که غذای خوشمزه درست کند.

ایده هایی کاربردی در دکوراسیون آشپزخانه

 پرده ها در دکوراسیون آشپزخانه

پرده ها یکی از پوشش اصلی در دکوراسیون آشپزخانه به شمار می‌آید. پرده ها علاوه بر این که باعث زیبایی آشپزخانه می شوند میزان ورودی نور را نیز کنترل می‌کنند. هر پرده ای در آشپزخانه کاربرد خاص خود را دارد و پرده‌های جاهای مختلف باید متفاوت باشد.

پرده های مناسب دکوراسیون آشپزخانه

اکنون به نکاتی درباره پرده آشپزخانه می‌پردازیم:

 1. اگر دیوارهای آشپزخانه طرح دار می باشد، بهتر است از پرده های ساده و بدون طرح در پنجره ها استفاده شود. اگر تمایل دارید پرده آشپزخانه معلوم باشد حتما از حصیرهای طرح دار و رنگی مخالف دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.
 2. اگر در طول روز ، منبع اصلی روشنایی آشپزخانه شما نور خورشید است پس بهتر است از پرده هایی که حصیر نازک و روشن دارند، استفاده کنید.
 3. در آشپزخانه هایی با فضای کوچک و کم نور ، باید در انتخاب رنگ و جنس پرده بسیار دقت کرد تا جلوی نور ای که قرار است به آشپزخانه بتابد گرفته نشود. در این مواقع از پرده هایی که حالت توری دارند می توان استفاده نمود
 4.  از پرده هایی که قابل شستشو هستند برای دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید جنس پرده ها باید به گونه ای باشد که هنگام لک شدن، با استفاده از اسپری های لک بر به راحتی تمیز شوند.
 5. منسوجات سنگین و ریزباف از پارچه هایی که تار و پودش آن مشخص است مانند تور بادوام تر است. الیافی مثل پلی استر و اکریلیک نسبت به دیگر الیاف در برابر آفتاب مقاوم تر است و بهتر است از این نوع استفاده شود.

در هر آشپزخانه ای معمولاً بین ۱ تا ۳ پرده وجود دارد کنید، که  برای آسانی کار خود می توان از شیشه مات کن های موجود در بازار نیز استفاده کرد.

پرده هایی مناسب در دکوراسیون آشپزخانه

تاثیر رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

یکی از نکات مهمی که در دکوراسیون آشپزخانه باید رعایت شود رنگ دیوارها و وسایل آشپزخانه است. حتما نباید رنگ دیوارهای آشپزخانه از یک نوع باشد بلکه در صورت داشتن دو دیوار یا بیشتر می توان از رنگ های تیره و روشن با طیف رنگ یکسان نیز استفاده نمود.

در مورد کابینت ها نیز به دلیل اینکه بیشتر فضای آشپزخانه را فراگرفتند توجه به رنگ و مدل آنها نیز مهم است. با توجه به سلیقه و خلاقیت شما می‌توانید از کابینت هایی با رنگ های تیره و روشن استفاده کنید.حتی در خانه ها مشاهده شده است که از کابینت هایی تیره رنگ با کشوهایی روشن در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرده‌اند.

رنگ ها هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و حامل پیام های متفاوتی اند که می توان با طراحی یک رنگ خاص و کنار هم قرار دادن رنگ ها در دکوراسیون آشپزخانه، احساس درونی خود را به بیننده منتقل کرد.

رنگ آشپزخانه باید مناسب و آرامش بخش باشند چرا که خانم ها زمان قابل توجهی از وقت خود را در آشپزخانه می گذراند.

سعی کنید از رنگ های روشن و درخشان که انرژی شما را افزایش می دهد استفاده کنید. رنگ های زرد ، قرمز و نارنجی حس زنده بودن به آشپزخانه شما می دهد. هر وقت که دکوراسیون آشپزخانه برای شما تکراری شده بود و نیاز به تنوع جدید داشتید به راحتی می توانید برخی از وسایل کوچک را عوض کنید و از وسایل دیگر با رنگهای جدید به جای آنها استفاده کنید.

در آشپزخانه استفاده از کفپوش برای شما ممکن است هزینه بر باشد به این دلیل شما می‌توانید با رنگ آمیزی و سپس براق کردن جلوه ای زیبا و جدیدی به دکوراسیون آشپزخانه خود دهید.

تاثیر رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

طراحی کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

کابینت ها در گذشته خیلی مورد توجه نبود و تنها برای جمع آوری لوازم آشپزخانه کاربرد داشت. اما امروزه طرح ها و انواع کابینت ها جلوه ای زیادی به دکوراسیون آشپزخانه می دهد. شما ممکن است آشپزخانه آشنایان خود را ببینید و بپسندید، اما آیا این آشپزخانه برای شما مناسب خواهد بود؟

بنابراین در انتخاب کابینت ها نباید عجله کنید و طراحی کابینت ها را گونه ای انجام دهید که مناسب آشپزخانه شما باشد.

استفاده از کابینت هایی به رنگ روشن، نوری که از پنجره یا چراغ تابیده می شود بیشتر خواهد شد. وجود نور کافی در آشپزخانه باعث می شود خستگی شما را از بین ببرد.

به سوالات شما در مورد کابینت آشپزخانه در این صفحه پاسخ داده ایم.

طراحی کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

میز و صندلی در دکوراسسیون آشپزخانه

صندلی های داخلی برای دکوراسیون آشپزخانه باید به گونه‌ای باشند که به راحتی جابه جا شوند. انتخاب نوع آنها با توجه به سلیقه افراد و کاربردی که در فضای آشپزخانه خواهند داشت مورد استفاده قرار می گیرد.

پرت کند سنت چینی می گوید: بهتر است از میز گرد به جای میز مربع و مستطیل استفاده کنید. چون گوشه های نوک تیز با اثری که دارد باعث بروز مشکلات هاضمه می گردد.

همچنین تعداد صندلی های آشپزخانه باید زوج باشند چرا که عدد فرد، نماد تنهایی است. از لحاظ روانشناسی این نکته تاثیرگذار است. صندلی های غذاخوری را پشت به در و یا پنجره نگذارید. صندلی های دسته دار آسایش و راحتی بیشتری در آشپزخانه ها به عمل می آورد که همین مورد یکی از عوامل مهم در حین غذا خوری است.

میز و صندلی مناسب در دکوراسیون آشپزخانه

نکاتی برای داشتن بهترین دکوراسیون آشپزخانه
 1.  اجاق های گاز باید طوری طراحی شوند که با لوازم دیگر تناسب داشته باشد و به راحتی بتوان در آشپزخانه از آنها استفاده کرد.
 2. استفاده از سینک ظرفشویی دوقلو مناسب تر است. از یک سینک آن برای ظرف های کثیف و از سینک دیگر آن برای شستشوی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. امروزه از نورهای مصنوعی مانند هالوژن و یا لامپ هایی که در انواع متفاوتی طراحی شده است می توانید برای تامین نوراز آنها استفاده کنید. معمولا نور خورشیدی که به طور مستقیم می تابد جلوه ای زیبا به آشپزخانه نمی‌دهد. استفاده ی لامپ های هالوژن بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه است که موجب زیبا شدن آن خواهد شد.
 4. بهتر است کانال های کولر به رنگ دیوار باشند تا جلوی زیباتری بدهد.
 5. تعبیه یک آهنربای قوی در کنار کابینت برای محل کار کاردها می‌تواند مناسب باشد.
 6. کابینت های بالای یخچال، گاز و… را امتداد دهید تا قفسه های بیشتری در آن جای گیرد.
 7. استفاده از رنگ های روشن در آشپزخانه فضای داخلی را بزرگتر نمایش می دهد.
 8. استفاده از شیشه در کابینت ها، باعث می شود ظروف، ادویه جات و … را راحت‌تر پیدا کنید.
 9. قسمت پایین کابینت ظرفشویی، مکان مناسبی برای قرار دادن مواد شوینده و… است. با قرار دادن قفسه های فلزی در داخل کابینت ها می توان از مابقی فضای کابینت ها نیز برای  موارد دیگر استفاده کرد.
 10. قابلمه ها فضای زیادی در دکوراسیون آشپزخانه اشغال می کنند پس به این دلیل می توان از قفسه های فلزی، استیل یا … برای رفع این مشکل استفاده کرد.

ایده های کاربردی در دکوراسیون آشپزخانه

چند ایده ی تزیینی دیوار در دکوراسیون آشپزخانه

در آشپزخانه از آنجایی که در نگاه اول همه چیز را در سطح چشم می بینید، برخی از تغییرات قابل توجهی که می‌توانید در یک آشپزخانه انجام دهید شامل دیوار ها است. در حالی که بسیاری از تلاش های تزیینی دکوراسیون آشپزخانه روی لوازم خانگی ، کابینت ها و غیره است که در این صورت دیوار ها نادیده گرفته شده است.

به روز رسانی دیوار آشپزخانه و تغییرات ساده نیز تأثیر زیادی در ذهن شما خواهد گذاشت.

در اینجا به چند ایده اصلی دیوارهای آشپزخانه اشاره خواهیم کرد:

 1. در صورت نبود کابینت و با نصب قفسه ها روی دیوار فضای آشپزخانه خود را روشن سازید  روشن می کند، که هم نصب آن آسان است و هم با کمترین هزینه آشپزخانه ای زیبا خواهید داشت.
 2. با ساخت یک گالری از طراحی، مجلات محبوب و… می توانید آشپزخانه ای منحصر به فرد با دیوارهای جالبی داشته باشید. با جمع‌آوری اشیای مورد علاقه خود با هم و استفاده از آنها به عنوان دکور دیوار آشپزخانه به محیط خود زیبایی بخشایید.
نمونه ایده های ساخت گالری روی دیوار در دکوراسین آشپزخانه
 • استفاده از قاب های عکس و آلبوم
 • انواع آینه ها
 • عناصر آشپزی
 • عتیقه، فریم های خالی از اشکال و اندازه های مختلف
 • استفاده از گالری روی دیوار در دکوراسیون آشپزخانه
 1. دکوراسیون آشپزخانه خود را با استفاده از تخته سیاه منحصربه‌ فرد سازید

استفاده از تخته سیاه روی دیوار، ارزان و یکی از راه های عالی برای پوشاندن دیوار است. رنگ سیاه جسور و چشم نواز است که با نوشتن گچ روی آن می توانید پس زمینه ای متنوع  داشته باشید.مانند نوشتن منو شام روی تخته سیاه

استفاده از تخته سیاه روی دیوار در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از کشویی برای دستمال ها

یکی از روش هایی که باعث می شود دکوراسیون آشپزخانه مرتب داشته باشید نگهداری وسایل هم شکل و هم نوع  در یک جا و نزدیک به هم است که می خواهید از آن استفاده کنید. به طور مثال دستمال‌ها نزدیک سینک و قابلمه و ماهیتابه ها نزدیک گاز باشد.

استفاده از کشوی کابینت برای دستمال ها در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از یک جای مناسب برای سینی و ظروف مورد نیاز

سینی و لوازمی که بیشتر استفاده می شوند در آشپزخانه کاربرد زیادی دارند پس بهتر است از یک جای مخصوص برای قرار دادن آنها استفاده شود که هم دسترسی به آن آسان شود و همچنین دکوراسیون آشپزخانه خاص تر گردد.

جایی برای سینی و وسایل مورد نیاز در دکوراسیون آشپزخانه

تقسیم کننده های داخلی کشوهای کابینت

در دکوراسیون آشپزخانه استفاده از تقسیم کننده هایی برای داخل کابینت می تواند مورد استفاده قرار گیرد. که این روش علاوه بر نظم دادن به وسایل آشپزخانه به دسترسی آسان وسایل نیز کمک می کند. این تقسیم کننده ها از متریال های متفاوتی ساخته شده اند که با توجه به رنگ و مدل کشوهای کابینت یکی از آن را باید انتخاب نمود.

تقسیم کننده های داخلی کشو کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

تقسیم کننده های داخلی کشوهای کابینت در دکوراسیون آشپزخانه