ایده هایی برای نقاط کو و گوشه های کابینت آشپزخانه
28
ژانویه

به همه ی نقاط کور و گوشه های کابینت آشپزخانه دسترسی داشته باشید

کابینت آشپزخانه نیز یکی از ارکان آشپزخانه است که هر قسمت آن اهمیت دارد زیرا از همه قسمت های آن می توان به نحو احسن استفاده کرد. البته امروزه طراحان و سازندگان کابینت به این موضوع بسیار توجه می کنند و از هر قسمت آن استفاده خواهند کرد. همچنین آشپزخانه باید با سبک و سلیقه زندگی خود مطابقت داشته باشد.

استفاده درست از فضای موجود در کابینت آشپزخانه

طراحان آشپزخانه و سازندگان کابینت به دنبال بهینه کردن فضای آشپزخانه و ایجاد راه حل هایی برای کار کردن در آشپزخانه هستند. برای طراحی آشپزخانه های کوچک، برای کوچکترین فضاهای موجود در آشپزخانه مثل کابینت ها نیز بهتر است که از قبل اقدامی انجام داد.

پس از آنجایی که اکثر آشپزخانه های ما کوچک اند، طراحی دکوراسیون و استفاده درست از قفسه ها، فضای کابینت ها الویت اصلی و مهم برای طراحان آشپزخانه می باشند.

البته در صورت رعایت نشدن این موضوع راه های دیگری هم برای فضاهای خالی کابینت آشپزختنه وجود دارد که تعداد کمی از آنها در کابینت گوشه آشپزخانه تاثیرگذار است.

همان طور که می دانید کابینت ها عضو اصلی یک آشپزخانه هستند و اندازه و طرح های کابینت بسیار در طراحی آنها مهم می باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه علاوه بر رعایت اصول آن، طراحی درب ها و محل قراگیری آن نیز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به همین دلیل باید از تمام فضاهای آشپزخانه استفاده ی لازم را نمود. بهتر است که در آشپزخانه فقط برای نگهداری مواد غذایی، ظروف آشپزخانه و یا وسیله ای که به آشپزخانه مربوط است، استفاده شود.

اقلامی که با آشپزخانه غیرمرتبط است جمع آوری شده و در اتاق دیگر نگهداری کنید. وسایلی که بیشتر در آشپزخانه باید در دسترس باشد مانند وسایل صبحانه و وسایل آشپزی .

همچنین می توانید برای جلوگیری از بی نظمی کابینت آشپزخانه، تعدادی سبد تهیه کنید و وسایل ریز خو را در آنها بگذارید.

به طور کلی نظم دادن و مرتب بودن کابینت های آشپزخانه به هزینه کردن اضافی نیست بلکه با کمی سلیقه و خلاقیت و برنامه ریزی درست می توانید آشپزخانه ای منظم و شیک داشته باشید.

برای داشتن آشپزخانه ای لوکس می توانید از این صفحه دیدن کنید

ایده هایی برای استفاده بهینه از کابینت آشپزخانه

  • کشوهای عمیق

از کشوهای عمیق می توان برای قرار دادن وسایل برقی مانند میکر، خردکن و… استفاده کرد و این گونه وسایل را در آن قرار داد.

  • کشوهایی برای دسترسی ابزارها

کشوهایی برای دسترسی آسان ابزارهایی مانند چاقو، ملاقه، کفگیر و … که هنگام پخت غذا به آن نیاز دارید استفاده می شود.

  • مکانی متفاوت برای شارژ کردن موبایل و وسایل برقی خود

همان طور که قرار د ادن وسایل برقی نزدیک اجاق گاز یا محل پخت و پز غذا به دلیل میکروب داشتن لوازم، کاری صحیح نمی باشد. پس بهتر است مکانی جدا و دور از دسترس این کار را انجام داد.

  • کشوهای مخفی

نیمک تهایی که قابلیت جابه جا شدن را دارند می تواند گزینه مناسبی برای آشپزخانه باشد و به راحتی می توانید از آن ها برای ذخیره کردن اقلام خاص خود استفاده کنید.

  • کشوهای زیر سینک

اکثرا از کابینت هایی که زیر سینک ظرفشویی هستند استفاده ای مفیدی نمی شود. اما با طراحی یک کشویی در زیر سینک کابینت آشپزخانه برای قرار دادن سطل زباله، مواد شوینده و … تعبیه کرد تا نظم خاصی به کابینت های خود بدهند.

  • قفسه یا کشویی مخصوص سفره های آشپزخانه

شما می بایستی یک قفسه یا کشویی برای گذاشتن سفره های خود داشته باشید. در آشپزخانه، کشویی برای این کار طراحی شده است.

  • کشوهای کوچک زیر کابینت

ایده ای هوشمندانه است، چرا که با این کار از هر قسمت کوچکی از فضا نیز به درستی استفاده شده است، این کشو فضایی با ارزش در زیر کابینت های زمینی می باشد.

  • قرار دادن درب ها و ظروف در کنار هم

در گذشته امکان قرار دادن درب ها و ظروف در کنار هم وجود نداشت. همیشه چیدمان نامناسب این درب و ظروف در کابینت آشپزخانه باعث بی نظمی در هنگام نیاز به آنها وجود داشت. که با استفاده از کشویی ریلی توکار به راحتی می توانید درب ظروف را پیدا کنید دچار مشکل شوید.

  • استفاده از تخته برش

این تخته برش به صورتی کاملا هوشمندانه ساخته شده است که با استفاده از این می توان مواد غذایی را برش داده و از طریق سوراخی که وجود دارد زباله ها را به سطل زباله می ریزد.

  • کشویی زیر اجاق گاز

همیشه به مکانی برای قرار دادن ادویه جات نیازمندیم، برای اینکه دسترسی به این ظروف مخصوصا هنگام پخت و پز آسان  باشد، از کشویی زیر اجاق گاز تعبیه کند و ظروف ادویه جات را درون آن بگذارید. که این نوع انتخابی ایده آل است.

راه حل های دیگری برای فضاهای کور و گوشه کابینت آشپزخانه وجود دارد که در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 برای راهنمای فضاسازی بهتر در آشپزخانه و کابینت ها کلیک کنید

نقاط کور و گوشه های کابینت آشپزخانه چیست؟

در کابینت آشپزخانه گوشه ای وجود دارد که در آشپزخانه  تنهاترین، تاریک ترین و دورترین فضا می باشد. این جایی نیست که خیلی مورد استفاده قرار گیرد در عوض این مواردی است که در دهه های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

این در هر آشپزخانه یا همان یافت می شود -هر جایی که کابینت باشد- اما بیشتر در آشپزخانه ها وجود دارد زیرا در آنجا کابینت هایی را پیدا می‌کنید که در گوشه ها قرار دارند.

آنها کابینت هایی هستند که در گوشه آشپزخانه می‌باشند و به عنوان مثلث برمودای آشپزخانه شناخته می شوند. آنها با قفسه های استاتیک عرضه می گردند و فضای زیادی برای ذخیره کردن اقلام وجود دارد، اما برای استفاده کردن از مواردی آسان نیست.

چرا به آنها کابینت آشپزخانه لجباز می گویند؟

گوشه های کابینت آشپزخانه، چه ما از پایه (پایین) و یا دیوار(بالا)  صحبت کنیمريا، عمیق، تاریک و غیر قابل دسترس است.

عمیق: زاویه می تواند نزدیک به ۵۰ درصد عمیق‌تر از کابینت ها در هر طرف باشد. به عنوان مثال ، کابینت ها در حالت عادی عمقی۲۴ دارند اما در نقاط کور ۳۴ دارند.

تیره و تاریک: نور در گوشه کابینت یا نقاط کور بسیار کم است.

غیر قابل دسترس: که نمی توانید ببینید رسیدن به آن سخت است، مستقیماً به دلیل فاصله طولانی نمی‌توانید به گوشه کابینت برسید.

نصب دیواری در گوشه کابینت آشپزخانه یک ایده الهام بخش است زیرا تمام این گوشه از گوشه های تاریکی که به سختی دسترسی دارند، توسط قطعات الکتریکی اشغال می شود.

چرا آن ها کابینت های گوشه کور نامیده می شوند؟

چون کابینت هایی هستند برای پیدا کردن وسایل خود به راه حل هایی برای گوشه های بد کابینت وجود دارد که بتوان از آنها استفاده نمود.

 

بیرون کش(PULL OUTS)

چند راه حل  مختلفی در بازار وجود دارد، که هر راه حل دارای مزایا و معایب است. برخی از آنها دو لایه قفسه دارند و بقیه نیز دارای سه لایه هستند.

که شما می توانید از پایه فلزی یا چوبی استفاده کنید آنها در اندازه خاصی هستند ، بنابراین هنگام سفارش محصول مراقب باشید که اشتباهی صورت نگیرد و آن اندازه ای که مد نظر شماست را تهیه کنید بعضی از آنها برای دهانه چپ یا راست دست ساخته شده اند.

در این نوع ظاهر جدید و براق آن که از میله های رومی ساخته شده است، قطعا توجه مصرف کنندگان را به خود جلب می کند و راه حل مناسبی برای اینکه وسایلی را که در معرض دید نیستند، مشاهده نمایید.

در این لحظه ها به یک درب خارجی متصل است وقتی این در باز می شود قفسه های داخلی را به طرف کابینت جلو می کشد. در طراحی این نوع سعی داشتند که استفاده از آن بدون سر و صدا باشد. اما در واقع وقتی قفسه ها ها از وسیله پر هستند صدایی از آن شنیده می شود.

راه حل برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

می تواند اشیاء سنگین را پشتیبانی کند.

ریل های آن اجازه دسترسی آسان را می دهد.

معایب

نصب آن اگر DIY دارد می تواند دشوار باشد.

برای همه کابینت ها مناسب نیستند.

 

نیمه ماه شکل(HALF MOON)

قفسه های نیمه شکل هستندکه یک طرف آن را به درب متصل می کند هنگامی که درب را باز کنید بیشتر قفسه قابل دسترس می‌شود. مواد آن از چوب یا پلاستیک ساخته شده اند، اما شما می توانید آن را در سیم یا شیشه نیز بگذارید.

تولیدکنندگان بسیاری برای این کار وجود دارد یکی از مهمترین آنها Rev-A-Shelf است که این قسمت را می سازد.

در این نوع بیشتر قفسه ها مستقل عمل می‌کنند.این قفسه ها خوب و کاربردی و در بیشتر موارد، گزینه کم هزینه تری می باشند.

راه حل نیمه ماه شکل برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

کم هزینه

بعضی از آنها بیرون کش نیز هستند.

معایب

اکثرا نمی توانند اشیا سنگین را پشتیبانی کنند.

بعضی از مردم با نصب آن مشکل دارند.

 

نوسانی (SWING OUTS)

این نوع به راه حل HALF MOON شبیه هستند.

قفسه های آن شبیه کلیه ای لوبیا شکل است که توسط قطب های خارج از کابینت پشتیبانی می شود که این نوع اجازه دسترسی به پشت آن را می دهد.

لمانز فرانسوی آن را به خاطر شکل است لوبیا یا بادام زمینی نامیده است. شکل گرد قفسه های آن برای انواع کاسه، قابلمه و غیره تا انواع غذا مناسب می باشد.

همچنین قفسه ها به گونه ای ساخته شده است که از بیرون افتادن وسایل جلوگیری می کند. این نوع به درب های آکاردئونی نیاز دارند که باعث می شود به کابینت های دیگر آسیب برساند.

راه حل نوسانی برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

دسترسی آسان به اقلام

می تواند بارهای سنگین را پشتیبانی کند

معایب

گران بودن

برخی از فضاهای مرده را از دست می دهد.

 

سوزان تنبل (LAZY SUSANS) 

این ها در انواع مختلفی می آیند، اما همه آنها در اطراف قطب آن مانند چرخ و فلک چرخش دارند. این حالت ساده است و یکی از روش های مقرون به صرفه در بازار می باشد. در اینجا همه چیز درباره سوزان تنبل یاد بگیرید! آنها معمولا دو یا سه لایه هستند.

راه حل سوزنی تنبل برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

 مزایا

کم هزینه بودن

موجود بودن در همه جا

دارا بودن سبک های مختلف

معایب

بهترین استفاده از فضاهای گوشه ای نیست.

با توجه به کیفیت آن با اقلام سنگین مشکل است.

قطعات ارزان آن قابل اعتماد نیستند.

 

سوزنی فوق العاده( SUPER SUSAN)

نوعی از LAZY SUSANS  با برخی ازمزایای دیگر اضافه شده است. این نوع دارای شکل نمادین Pac-Man است، اما توسط قفسه های استاتیک پشتیبانی می شود. چرخش آن با استفاده از بلبرینگ آن را نسبت به LAZY SUSANS  برتر می کند.

راه حل سوزنی فوق العاده برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

زیاد گران نیست

پشتیبانی از اشیای سنگین

معایب

از فضا بهترین استفاده را نمی کند

به درب آکاردئونی نیاز دارد این موجب انفجار کابینت آشپزخانه مجاور می شود.

 

جعبه کابینت گوشه ای( CORNER CABINET DRAWERS)

به جای داشتن یک کابینت مردم معمولاً این نوع را ترجیح می‌دهند این کابینت ها از دو کابینت عمومی تشکیل شده است که بسته به طرح کابینت شما می توانید یک ظاهر منحنی داشته باشید، بسته به کیفیت ریل ها می توانید  به ۱۰% یا ۱۵% درصد گسترش دهید.

راه حل جعبه کابینت گوشه ای برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

امکان نمایش برخی از طراحی ها و خلاقیت

پشتیبانی از اشیای سنگین

معایب

برخی فضاها مرده است.

 

قفسه ی بیرون کشیده (SHELF GENIE GLIDE-OUTS)

در این نوع اولین قفسه به سمت شما حرکت می‌کند. دومی هم عمود بر روی اولین قفسه در داخل کابینت بیرون می آید. این قفسه دوم به شما اجازه می دهد همه آیتم های موجود در نقاط کور و پشت کابینت ها را مشاهده کنید. آنها به طور حرفه ای اندازه گیری و نصب می شوند، تمام سفارشات به صورت سفارشی ساخته می شود تا به نیاز های دقیق شما پاسخ داده شود.

راه حل قفسه ی بیرون کشیده برای نقاط کور کابینت آشپزخانه

مزایا

قادر به استفاده صحیح از صددرصد کابینت

اشیا سنگین را پشتیبانی می کند

معایب

روند ساخت و نصب آن طولانی تر است (کل روند برای نصب آن ۴ تا ۸ هفته می باشد)

به طور خاصی برای به حداکثر رساندن ظرفیت ذخیره سازی کابینت خود طراحی شده است.

با طراح کابینت خود درباره ی آنچه که در ذهن شماست و قرار است از آن استفاده نمایید صحبت کنید. و یکی از مدل ها را با توجه به این و خواسته و هزینه ای که قرار است خرج کنید. در نظر بگیرید و آن را با دیگر مدل ها مقایسه نمایید.

انواع مدل ها بیان شد و همچنین تفاوت ها و شباهت های آن را نیز در بالا ذکر شده است. اگر یکی از کابینت های موجود را انتخاب کردید، به همه ی ویژگی های آن توجه کنید که ببینید آیا به کار شما می آید یا خیر. در حالت کلی می توان گفت کابینت ها جای وسایل ناخواسته و غیر قابل مصرف نیست.