نورپردازی در آشپزخانه
21
فوریه

نور پردازی در آشپزخانه

در آشپزخانه، نور یکی از مهمترین و کاربردی ترین عنصر دکوراتیو به حساب می‌آید.  در صورت عدم وجود نور در چیدمان آشپزخانه هرچقدر هم که زیبا باشد، به چشم نمی‌آید و جلوه ای نخواهد داشت. نورپردازی درست علاوه بر اینکه زیبایی دکوراسیون را افزایش می‌دهد با این کار می توانید انواع چیدمان آشپزخانه خود را برجسته تر نمایش دهید. 

 اصل دکوراسیون آشپزخانه

 برای داشتن نور کافی در آشپزخانه باید به چند نکته توجه کرد برای اینکه نور کافی در آشپزخانه باشد، قسمت بالایی پنجره فقط دارای پرده کوتاه می باشد و شیشه‌ های آشپزخانه نیز مات نیستند. همچنین رنگ و طرح پرده هم رنگ روشن است که با کاشی ها و کابینت آشپزخانه هماهنگ خواهد بود. اگر از کابینت های رنگ روشن استفاده کنید، باعث می شود نور تابیده شده تشدید شود. 

اصل دکوراسیون در آشپزخانه

 

در آشپزخانه قدیمی مکان مشخصی برای کابینت ها، یخچال، ماشین لباسشویی و دیگر لوازم آشپزخانه نبوده است. به همین علت نورپردازی توسط یک چراغ سقفی در آشپزخانه انجام می شد. در قدیم نیز تمام فعالیت های آشپزخانه در وسط آشپزخانه صورت گرفت اما در آشپزخانه مدرن و امروزی به دلیل وجود کابینت ها، یخچال و… به روش دیگری برای نورپردازی نیاز داریم.

 نور را به خانه بیاورید 

 امروزه در آشپزخانه ها بخش مهم فعالیت در آشپزخانه روی کابینت ها، سینک ظرفشویی و یا میز انجام می شود که باید در این فضاها از نور کافی برخوردار باشند.

 علاوه بر روشنایی در سطح اجاق گاز، کابینت، سینک ظرفشویی و فضای داخلی آشپزخانه نیز باید نور کافی داشته باشد.  همچنین برخی از کابینت های آشپزخانه با درب شیشه ای هستند که از آن برای ویترین لوازم تزئینی استفاده می شود که در این نوع کابینت ها نیز به نورپردازی مناسب در داخل آنها نیاز داریم که باید کنترل شود. به طور مثال نور کافی سطح اجاق گاز به آسانی می‌توان توسط چراغ هواکش یا هود بالای اجاق گاز تامین شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز بهتر است یک لامپ و چراغ باشد تا در زمان شست و شوی ظرف هنگام شب نور کافی داشته باشیم. سعی کنید کلید چراغ و لامپ ها جداگانه باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

 نورپردازی در فضای غیر آشپزخانه از اهمیت کمتری برخوردار است و می‌توان با نصب چراغ های سقفی آن را حل کرد. البته توجه داشته باشید که نورپردازی در راهروها، ورودی هال، راه پله ها و  قسمت های خانه نیز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 چرا که هدف ما ابتدا ایمنی سپس زیبایی است و باید اینگونه قسمت های خانه از نور کافی برخوردار باشند به خصوص در راه پله ها تا سلامت خانواده و مهمان ها تامین گردد.

به طور کلی آنچه که گفته شد  فراهم کردن نور کافی در قسمت های گوناگون محیط خانه برای کارهای مختلف در اتاق ها و آشپزخانه است. اما برای جلوه ی بیشتر وسایل تزیینی می توان از چراغ هایی که روی دیوار نصب می شوند و امکان تنظیم کردن آن ها وجود دارد استفاده کرد تا از این طریق نور چراغها را روی یک دیوار یا تابلو و دیگر وسایل تزیینی تنظیم و آن محدوده را روشن ساخت.

نور مناسب در آشپزخانه

 همانطور که گفته شد نور و نورپردازی در آشپزخانه و فضاهای دیگر خانه از نیازهای حیاتی زندگی روزمره است. به همین دلیل معماران و دکوراتورهرخانه در طراحی دکوراسیون به این نکته توجه خواهند کرد. نورپردازی در محیط خانه باید با سبک دکوراسیون خانه و نحوه قرار گرفتن اتاق ها و دیگر فضاهای خانه هماهنگ باشد تا نور مورد نیاز در طول روز را با ترکیبی از نورهای طبیعی و نور مصنوعی فراهم نمود. 

بعضی از قسمت های خانه مانند آشپزخانه از طریق پنجره نور طبیعی دریافت می کنند ولی با توجه به کاربرد های مورد نیاز آشپزخانه امکان دارد که کمیت و کیفیت این نور کافی نباشد. 

به طور کلی نور را می توان به دو بخش نوری که از نیم کره جنوبی می تابد و نوری که از نیم کره شمالی می تابد تقسیم کرد. در نیمکره شمالی نور شمالی نسبت به نوری که از پنجره های جنوبی می تابد، یکنواخت تر، سفیدتر و کم حرارت تر است. اما نور جنوبی زرد رنگ است و تاثیر بیشتری روی رنگ ها می گذارد. همچنین این خصوصیات در نیم کره جنوبی برعکس خواهد بود. 

در مورد اندازه اتاق ها نیز می توان گفت هرچه اتاق ابعاد کوچکتری داشته باشد طبیعتاً به نیروی کمتری نسبت به اتاق بزرگ نیاز دارد.

نقطه ی شروع طراحی دکوراسیون آشپزخانه و دیگر فضای خانه را می‌توان یک نورپردازی مناسب برای آن دانست. زمان طراحی فضای آشپزخانه و دیگر فضاها ابتدا باید به کاربردهای هر یک از خانه توجه داشت. به طور مثال اگر برای مصارف خواندن ، استراحت و دیدن تلویزیون استفاده می‌شود پس باید نورپردازی به گونه‌ای باشد که نور کافی را در این محیط ها تامین سازد.

رنگ دیوارها در محیط آشپزخانه  نیز می تواند تاثیر به سزایی روی نور فضا ایجاد کند دیوارهایی که رنگ تیره دارند فضا را کم نورترنشان می دهد و دیوارهای رنگ روشن فضا را بزرگ تر و روشن تر می سازد. همچنین رنگ و جنس پرده ها نیز با منعکس کردن نور روی سایر اشیا آشپزخانه واتاق تأثیر می‌گذارد.

رنگ دیوارها در محیط آشپزخانه  نیز می تواند تاثیر به سزایی روی نور فضا ایجاد کند دیوارهایی که رنگ تیره دارند فضا را کم نورترنشان می دهد و دیوارهای رنگ روشن فضا را بزرگ تر و روشن تر می سازد. همچنین رنگ و جنس پرده ها نیز با منعکس کردن نور روی سایر اشیا آشپزخانه واتاق تأثیر می‌گذارد.

نور مناسب در آشپزخانه

 

 در آشپزخانه و اتاق ها سه نوع نورپردازی وجود دارد: 

  1.  نورپردازی پس زمینه 
  2.   نورپردازی کانونی
  3. نورپردازی دکوراتیو 

 نورپردازی پس زمینه در آشپزخانه

 مبنای طراحی نورپردازی یک محیط است. این نوع از نور با چراغ سقفی تامین می‌شود و برای مکان هایی که نور طبیعی در طول روز یا شب کم است استفاده می گردد. مانند چراغ های دیواری و آباژورها. نور حاصل از نورپردازی نباید سایه دار باشد و به هیچ قسمت از محیط آشپزخانه و اتاق ها سایه نندازد.

نورپردازی کانونی در آشپزخانه

به نوری که در جهت خاص می تابد و نقطه ی مشخصی از فضا را روشن می کند. به طور مثال می توان به قسمتی از آشپزخانه که محل فراهم سازی مواد غذایی است نور بیشتری بخشید. این نور کانونی مکمل نورپردازی پس زمینه است.

نورپردازی دکوراتیو در آشپزخانه

به نوری که در یک ناحیه خاص با یک شی از آشپزخانه بدون در نظر گرفتن کاربرد آن و صرفا به لحاظ زیبایی و دکوراتیو  روشن می‌سازد نوپردازی دکوراتیو می گویند.

 این نوع پردازی فقط برای جلب توجه بیننده به لوازم تزئینی و کلیه لوازم دکوری مورد استفاده قرار می گیرد.  از جمله برای نمایش گذاشتن یک تابلو خاص روی دیوار، لوازم دکوری و زینتی در بوفه.

 نور هالوژن برای این کار مناسب است و باید نوری که برای این کار در نظر می گیریم حداقل سه برابر نور عمومی آشپزخانه باشد.  به طور کلی برای نورپردازی کامل آشپزخانه و  فضاهای دیگر هر سه نوع نور پردازی را داشته باشید.  با نورپردازی صحیح و مناسب می‌توان روی معماری فضای داخلی خانه اثر گذاشت.

از راه حل های مناسب برای نورپردازی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1.  برای اینکه فضای باریک و بلند را عریض تر نمایش دهیم می‌توان با تاباندن نور به یکی از دیوارهای عریض آشپزخانه یا اتاق و نصب یک شی جذاب  روی آن توجه بیننده را جلب سازید و از این طریق توجه را ازباریکی آن منحرف کنید.
  2.  برای بلندتر جلوه دادن سقف آشپزخانه یا اتاق ها از چراغهایی با پایه ی بلند که روی زمین قرار می گیرند و نور را به سمت بالا می تابانند یا چراغ های دیواری که نور را به سقف می تابانند استفاده کنید.
  3.  برای کوتاه جلوه دادن سقف های بلند از چراغ های سقفی و چراغ های دیواری که نور را به سمت پایین می تابانند استفاده کرد.

وقتی صحبت از نور و نورپردازی می شود ما تصور می کنیم که فقط نور پرقدرت در وسط محیط خانه است و به دیگر نورهای مرکزی و درجه دوم به بعد توجهی نداریم. باید بدانیم که در کجاها باید از چه منابع نوری استفاده کنیم.

 به طور مثال از لوسترها بیشتر برای خانه هایی با ارتفاع سقف بیش از 4 متر و در سقف های کوتاه از آباژور ها در نقاط مختلف آشپزخانه و دیگر فضاهای خانه می شود استفاده کرد.

انواع نورپردازی در آشپزخانه

 

  تاثیرات نورپردازی مناسب در آشپزخانه و فضاهای مختلف خانه

  •  نورپردازی مناسب

 اگر شما صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب سردرد داشته باشید، اطراف مردمک چشم تان قرمز شده باشد، چشم های تان بسوزد یا هنگام صبح بیدار شدن از خواب به پرخاشگری عادت دارید همه این موارد به دلیل کمبود نورپردازی مناسب در اتاق های شماست. چرا که نور پردازی  خوب و مناسب احساس آرامش به شما خواهد داد.

 برای راه حل این مشکلات، نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که به راحتی و با فشردن یک کلید بتوانید نور آشپزخانه و دیگر فضای خانه را زیاد و کم کنید.  مطلب برای خوردن یک شام رمانتیک و دونفره نور آشپزخانه را به نوری رمانتیک تبدیل سازید.

  • نور طبیعی

از خصوصیات مثبتی که یک آشپزخانه و فضاهای دیگر خانه می‌تواند داشته باشد نور طبیعی است،  کیفیت و کمیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و به عواملی از جمله جهت اتاق ها و آشپزخانه بستگی دارد. اکنون به نحوه ی نور اتاق ها با توجه به جهت طول و عرض جغرافیایی می پردازیم.

اتاق های رو به شمال

این اتاق ها نور خیره کننده و سردی دارند. هنرمندان اتاق های خود را رو به شمال می سازند تا در آن بهتر بتوانند طیف رنگها را تشخیص دهند.

اتاق های رو به جنوب

  نور و گرمای زیادی در این اتاق ها وجود دارد البته ممکن است نور نیز در فصول مختلف سال کمی تغییر کند در آشپزخانه و یا جاهایی که مدت زیادی را در آن می گذرانید بهتر است رو به جنوب باشد.

اتاق های رو به شرق

 اولین اتاق هایی که نسبت به دیگر فضای خانه زودتر روشن می شود این گونه اتاق ها هستند اما بعد از چند ساعت که از طلوع خورشید می گذرد، سایه ای در اتاق ها می افتد و دیگر از نور خورشید در اتاق ها خبری نیست. بهتر است که در این اتاق ها به منظور متعادل کردن نور آفتاب از نور مصنوعی استفاده نمایید.

اتاق های رو به غرب

در این اتاق  بعدازظهرها سایه می‌افتد و نور آفتاب ملایم تر است اما در طول روز که هوا گرم است نور آفتاب به این اتاق ها می تابد و نور خورشید، چشم را اذیت می کند.

نور در اتاق ها و آشپزخانه