انواع درب چوبی
01
فوریه

با انواع درب چوبی برای طراحی خانه ای شیک و مدرن آشنا شوید

درب چوبی چیست؟ قبل از اینکه در مورد درب چوبی توضیح دهیم باید با تعریف درب و انواع آن آشنا شویم. انواع مختلف درب های مورد استفاده، بر اساس قرار دادن اجزا، روش ساخت، عملیات کاری و مواد ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. درب، یک مانع قابل دسترسی است که در یک دیوار باز می شود تا امکان دسترسی به داخل یک اتاق از یک ساختمان فراهم شود. بخش های داخلی یک ساختمان با درب ها متصل می شوند.

همان طور که می دانید درب های خانه اولین چیزی است که مهمان هنگام ورود به خانه ی شما می بیند. پس به نظر شما بهتر نیست به انتخاب طرح و نوع درب های ورودی و حتی درب های خروجی توجه ویژه ای کرد.

درب چوبی یکی از مهم تربن درب ها هستند که از قدیم مورد توجه خانه سازان و حتی خانه داران قرار گرفته است. چرا که با وجود قدیمی بودن متریال آن هنوز همان جذابیت خود را حفظ کرده است. درب شیک و مناسب و با کیفیت قطعا فضای خانه را جذاب تر خواهد کرد.

درب ها بخش مهمی از دکوراسیون فضای خانه می باشد که علاوه بر زیبایی و جلوه دادن به خانه، در امنیت و آرامش نیز تاثیر به سزایی دارد. پس باید دربی را انتخاب کرد که علاوه بر ظاهر شیک، از استحکام کافی نیز برخوردار باشد.

به طور مثال مقاله انواع درب های کابینت آشپزخانه و اینکه نوع درب ها چه تاثیراتی دارد، را ببینید.

انواع درب چوبی بر اساس قرار دادن قطعات

بر اساس ترتیب اجزای درب به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 درب چوبی بتنی و لبه دار

دارای ورق های عمودی هستند که با پشتیبانی افقی به نام لبه ها به هم متصل می شوند. و همان طور که در شکل زیر نشان داده است.  ابعاد عمومی درب های بتنی ابعادی دارای ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر پهنا و ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر ضخامت هستند. ابعاد عمومی لبه ها عرض ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی متر و ضخامت ۲۵ تا ۳۰ میلی متر دارند.  این دو درب های بتنی و لبه دار برای درب های باری مناسب هستند.

درب چوبی بتنی لبه دار

 

درب چوبی با درب هایی عریض، لبه دار و دارای برس

نجار ها برای محکم کردن درب ها، برس هایی به صورت مورب به آنچه که در مورد قبلی گفتیم اضافه می شوند. برس دارای عرض ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر و ضخامت ۲۵ تا ۳۰ میلی متر می باشند. برس ها باید به سمت بالا باشند، تا آن ها به عنوان ستون عمل کرده و فشرده سازی را انجام دهد. این نوع درب ها را می توان برای دهانه های وسیع تر نیز استفاده کرد.

درب چوبی لبه دار و دارای برس

 

 درب چوبی بتنی، لبه دار و دارای فریم

درب های بتنی و لبه دار ساده، از دو فریم عمودی در دو طرف درب استفاده می شود که این نوع به عنوان سبکی شناخته شده است. استایل آن عموما  میلی متر عرض دارد و از آنجا که ضخامت دارد، ضخامت این حالت برابر ضخامت ترکیب لبه و بتن که ترجیحا میلی متر است.

درب چوبی بتنی | لبه دار | با فریم

 

درب چوبی بتنی، لبه دار، دارای برس و فریم

در این نوع درب ها از بتن، لبه، برس و فریم ساخته شده که همین باعث سفت و محکم شدن درب خواهد شد. برس ها بین لبه ها به طور مورب متصل می شوند که از فریم ها حدود ۴۰ میلی متر فاصله دارند.

درب چوبی بتنی | لبه دار | فریم دار | دارای برس

 

درب چوبی فلاش (تراز شده)

این نوع درب چوبی، یک بخش جامد یا نیمه جامد یا یک بخشی از هسته در دو طرف آن با روکش تخته سه لایه یا چسب پوشانده شده است. در حال حاضر این نوع درب چوبی به طور گسترده ای به دلیل ظاهر خوب، اقتصادی، سهولت ساخت و ساز و دوام بالا استفاده می‌شود.

هسته اصلی در درب فلاش شامل نوار های اصلی چوب می باشد که تحت شرایط فشار بالا با چسب قرار می گیرند.

به طور مشابه در هسته لمینت، بتن ها با عرض ۲۵ میلی متر تحت فشار بالا چسبیده می شود.

این درب ها شامل فریم چوبی با ریلی برای نگه داشتن هسته می باشد.

در نهایت ورقه های سه لایه یا روکش نما و نوارهای متقاطع که تحت فشار در دو طرف درب هستند، چسبانده می شود.

درب چوبی فلاش | تراز شده

 

درب چوبی  لووردار

درب ها هنگامی که در بسته است، تهویه طبیعی ایجاد می‌شود، همین حریم خصوصی در اتاق ایجاد می‌کند که این نوع درب ها به طور کلی برای توالت ساختمان های مسکونی و عمومی استفاده می‌شود. درب ها به طور کامل محکم می شوند. لوورها از چوب، شیشه یا تخته سه لایه تشکیل شده و ممکن است ثابت یا متحرک باشند.

درب چوبی لوور

 

درب چوبی حکاکی شده

این درب چوبی از صددرصد چوب گل رز ، افرا ، راش ، مانگو ، مریم و غیره با چوب ادویه و شیمیایی ساخته شده است. این درب های حکاکی شده کلاسیک برای ورودی های اصلی ساختمان و اتاق های طراحی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب کنده کاری شده با تقارن بالا ساده نبوده است ، بنابراین برای ارائه کیفیت بالا با استانداردهای مناسب و در حداقل زمان ممکن، از ترکیب ماشین ها و رایانه ها استفاده می شود. تا انعطاف پذیری بیشتری از نظر طراحی، کارایی، مواد و زمان داشته باشد. طیف وسیعی از درب چوبی پیچیده و درب چوبی حک شده با کیفیت بالا، یکنواختی در طرح های متعدد آن موج می زند.

درب چوبی حکاکی شده

 

انواع درب چوبی دارای پنل

 

ویژگی های درب چوبی پنلی

این نوع درب چوبی  برای اتاق خواب و حمام گزینه مناسبی می باشد. طیف وسیعی از انواع درب های چوبی را برای درون و بیرون ساختمان ارائه می دهند. انواع چوب های استفاده شده در درب چوبی، چوب ماهون، ساج، صنوبر، یولکا، افرا، بامبو، گیلاس، گردو و کاج  می باشد.

این درب ها بسیار قوی هستند و در مقایسه با درب چوبی بتنی ظاهر زیباتری نیز دارند این درب ها به طور گسترده ای تقریباً در تمام انواع ساختمان ها استفاده می شود.

ستونها، قطعات عمودی و ریل ها، قطعات افقی در امتداد لبه های درونی فریم برای دریافت پنل ها حرکت می کند. پنل ها از چوب یا تخته سه لایه و یا شیشه A.C ساخته شده است.

این درب ها ممکن است تک ورقه برای دهانه باریک یا دو ورقه برای دهانه وسیع باشد. حداقل عرض ریل باید ۱۰۰ میلیمتر و حداقل عرض ریل پایین و ریل قفل شده ۱۵۰ میلیمتر است.

از ویژگی های کلی این درب ها  می توان زیبایی آنها، بادوام بودن و به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی را نام برد.

درب چوبی خالص و جامد

درب های چوبی خالص و جامد همان طور که از نامش بر می آید، ساخته شده از یک چوب جامد با یک ساختار فریم و پنل است که از چوب طبیعی استفاده می شود. به طور مثال چوب نرم مانند کاج یا چوب سخت مانند بلوط یا افرا.

درب های بیرونی ساخته شده از چوب معمولا از ساختار چوب جامد برای قدرت و امنیت استفاده می کنند. اما برای درب های داخلی، گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

هر نوع درب دارای مزایا و معایب خاص خود است و در انتخاب نوع درب باید عوامل زیادی را در نظر گرفت.

درب چوبی جامد | درب چوبی خالص و محکم

 

مزایا

  • درب های چوبی جامد بسیار محکم و قوی هستند.
  • بسته به نوع چوب آن، انسداد صدا بسیار عالی است.
  • الیاف کاج بسیار مقاوم نیستند، اما چوب های سخت مانند بلوط و افرا که مانع انتقال صدا بین اتاق ها می شود.
  • درب هایی با ضخامت 1.75 اینچ و بیشتر در برابر آتش نیز مقاومت دارد.

معایب

  • این درب ها، از درب های بسیار گران قیمت می باشند.
  • تغییرات رطوبت باعث انقباض و انحراف می شود.
ویژگی درب چوبی خالص و جامد

طیف گسترده‌ای از درب چوبی خالص کلاسیک با کیفیت عالی ۱۰۰% چوب ساخته شده است  مطمئن باشید هیچ مشکلی در آن نمی‌توان یافت، تمام درب های چوبی این نوع را می‌توان خیلی آسان نصب کرد در درب های چوبی خالص قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه در دسترس هستند و می توانند در اندازه های مناسب خریداری شوند.

درب داخلی و درب خارجی این نوع  درب چوبی نیز محبوب‌ترین است. رایج ترین مواد برای این نوع درب ها، بلوط، شاه بلوط، کاج همراه با گیلاس، گردو، چوب ماهون و افرا است.

درب ورودی استاندارد ۳ فوت عرض و ۶ فوت و ۸ اینچ ارتفاع دارد. خانه های بزرگتر ممکن است درب های ورودی ۷ یا ۸ فوت به بالا داشته باشند. در صورت خرید به ضخامت نیز دقت کنید. درب چوبی جامد و خالص بدون روکش سطحی را اسلب می گویند که در استایل های عمودی ساخته می شود.

بسته به طراحی درب، ممکن است یک یا چند ریل در قسمت مرکزی درب وجود داشته باشد. پنل ها در داخل ریل ها قرار گرفته اند. برای بررسی درب، به انتهای بالا و پایین آن نگاه کنید. درب های کم کیفیت، ریل ها و فریم ها توسط ریل ها پیوند دارند.

در این صورت، حالت کشویی و دندانه دار را نخواهید دید. درب های با کیفیت توسط ریل های عمودی از دو قطعه چوب جداگانه ساخته می شوند.از فاصله دور که مشاهده کنید بیشتر درب های داخلی و خارجی درب های چوبی، از چوب خالص ساخته شده‌اند. اما اغلب این درب ها مقلد باهوش اند که با استفاده از روش های ساخت و ساز طوری طراحی شدند که مانند چوب های خالص به نظر برسند.

درب هایی با پنل چوبی و شیشه ای

ترکیبی کامل از شیشه و درب چوبی در انواع مختلفی دیده می‌شوند. طراحی و دوام این دو باعث شده است که همیشه از خوبی این درب ها یاد شود. در انواع طرح ها از درب شیشه ای و پنل چوبی به طور گسترده ای توسط پیمانکاران و دیگر خریدار تجاری و داخلی ارائه شده است.

درب چوبی با پنل چوبی و شیشه ای

درب چوبی دو پنلی

این درب ها همان طور که در شکل می بینید نسبت به درب ساده از دو پنل تشکیل شده است که زیبایی درب را دو چندان می کند. این درب از یک پنل با کمی قوس در بالا و از پنل دیگر در پایین تشکیل شده است. همچنین این نوع درب ها از تنوع زیادی برخوردارند.

درب چوبی دو پنلی

درب چوبی سه پنلی

این درب ها از نظر استحکام و مقاومت بسیار بالا هستند و بیشتر نمونه درب های سه پنلی به صورت رنگی دیده می شود که در جاهای هنری می توان نمونه ی این نوع درب ها را مشاهده کرد. این نوع درب به د لیل طرح و رنگ زیبای آن ها در خانه های کلاسیک و همچنین سنتی مانند کاربرد دارد.

درب چوبی سه پنلی

درب چوبی چهار پنلی

استفاده ی این نوع درب ها معمولا غیر از خانه ها دیده می شوند و به دلیل داشتن چهار پنل و چهارچوب هایی دایره شکل و خمیده مانند، بیشتر در سبک های معماری کلاسیک کاربرد دارد.

درب چوبی چهار پنلی

درب چوبی پنج پنلی

این درب ها دارای سطح زیبا و شیکی هستند که از این نوع درب بیشتر استفاده می شود و کاربردی تر است.

درب چوبی پنج پنلی

درب چوبی شش پنلی

پرکاربرد ترین درب چوبی که امروزه از آن استفاده ی زیادی می شود و یک دلیل آن نیز قیمت پایین این نوع درب می باشد.

درب چوبی شش پنلی